זירת הפיגועים בצרפת
מספר פיגועים במקביל. מפת אירועי הטרור פר | צילום:

מתקפת טרור רצחנית בפריז, צרפת מוכה בהלם: 128 בני אדם נהרגו במספר זירות טרור בבירת צרפת אמש (שישי), המדינה כולה מוכה בתדהמה. מספר אירועי תופת אירעו במקביל וגבו קורבנות רבים - בהם החזקה ורצח של בני ערובה באולם מופעים, ירי במסעדה ופיצוצים סמוך לאצטדיון בו שהה הנשיא. על פי הנתונים הרשמיים שפרסם הבוקר (שבת) התובע הכללי במדינה - 99 בני אדם נפצעו בגל הפיגועים. ההערכות לא רשמיות מדברות על כ-200 פצועים בסך הכל. שידור ישיר בחדשות 2 ובאתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע הקשה מכל אירע באולם המופעים בטקלאן בשעה שנערכה במקום הופעת רוק. חוליית מחבלים פרצה למקום בשיאו של המופע - והחלה לירות לכל עבר. יותר מ-100 בני אדם נטבחו כתוצאה מירי המחבלים.

על פי הדיווחים שהגיעו מתוך מבנה התיאטרון, חלק גדול מהצופים בקהל נרצח - ועשרות נוספים חולצו לאחר כשעה ובתום קרב יריות עם כוחות הביטחון. היחידה למלחמה בטרור הצרפתית חדרה לאולם בבטקלאן, לאחר שהבינה כי מדובר בטבח ולא בחטיפה לניהול משא ומתן. "הם מצאו בפנים הרבה מאוד הרוגים", סיפרו עדי ראייה. על פי הדיווחים, כ-4 מחבלים שהיו במקום ונהרגו - מאש כוחות הביטחון וחגורות נפץ שהפעילו עם כניסת הכוחות לאולם.

במקביל לטבח באולם התיאטרון, אירעה סדרת פיצוצים סמוך לאצטדיון הכדורגל בו נערך באותו הזמן משחק כדורגל בין נבחרות צרפת וגרמניה - משחק בו שהה גם נשיא צרפת - ובמסעדה סמוכה למקום. כתוצאה מפיצוצים אלה של מחבלים מתאבדים, נרצחו עוד כמה עשרות בני אדם. 

מתקפת הטרור בפריז בנובמבר (צילום: רויטרס)
ההיערכות לפריצה לאולם הקונצרטים | צילום: רויטרס
המסעדה בה נשמעו היריות (צילום: עד ראיה)
המסעדה בה נשמעו היריות | צילום: עד ראיה

על פי דיווח ברשת "פוקס" האמריקנית, אחד המחבלים צעק לפני שנורה למוות "אני דאע"ש!". בצרפת כבר מפנים אצבע מאשימה כלפי אנשי דאע"ש באירופה, אך טרם התקבל לכך אישור רשמי. חשבונות טוויטר שמזוהים עם דאע"ש החלו לפרסם הודעות צוהלות עם התגית (האשטאג) "פריס בוערת".

"יש המון הרוגים, זה נוראי"

שורת הפיגועים החלה כאשר סמוך לשעה 23:10 (שעון ישראל) דווח על אירוע ירי חריג ברובע ה-10 בפריז, במסעדה בשם Petit Cambodge, בה נורו סועדים על ידי מתנקש חמוש בנשק אוטומטי. גורם משטרתי בצרפת אישר כי "מספר בני אדם נהרגו בזירה", אך לא הרחיב לגבי הרקע.

אזרחי פריז מנסים להתאושש לאחר הפיגוע (צילום: רויטרס)
אזרחים מוכים בהלם בפריז | צילום: רויטרס

עד ראייה במסעדה ברובע העשירי סיפר: "נכנס חמוש והתחיל לירות מסביב. זה היה נורא, כולם נשכבו מיד על הרצפה. הייתי בהלם". בן גראנט, עד ראיה בריטי, הוסיף: "הייתי עם אשתי בבר, אמרו לי שיש אנשים שיורים ממכוניות. יש המון הרוגים, בכנות זה נוראי אני הייתי בחלק האחורי של הבר, לא ראיתי כלום אבל שמעתי ירי. נפלנו לקרקע וערמנו שולחנות מעל הראש".

בני ערובה במופע, פיצוצים מחוץ למשחק הנבחרת

לא ידוע בשלב זה מה עלה בגורל היורה מהמסעדה ומה הרקע למקרה, אך לא מדובר במסעדה יהודית. על פי אחד הדיווחים, היורה נמלט ברכב, כשהוא חמוש ברובה קלצ'ניקוב. כוחות משטרה רבים הוקפצו למרדף אחר היורה.

"חמוש נכנס והתחיל לירות" (צילום: עד ראיה)
"חמוש נכנס והתחיל לירות" | צילום: עד ראיה

במקביל דווח על שלושה פיצוצים שנשמעו בבר בפריז סמוך לאצטדיון "סטאד דה פראנס", בו נערך משחק ידידות בין נבחרות צרפת וגרמניה. הדי הפיצוצים נשמעו במהלך המשחק ובהלה נרשמה באצטדיון. עדי ראייה דיווחו כי שמעו פיצוצים ונסו בבהלה ליציאות החירום. כוחות ביטחון רבים הגיעו לזירות והוצבו בכוננות מחשש למתקפות נוספות. לפחות אחד הפיצוצים, על פי הדיווחים, בוצע על ידי מחבל מתאבד.

אחת מזירות הטבח בפריז בחודש נובמבר (צילום: רויטרס)
שורת פיגועים הרעידו את הבירה | צילום: רויטרס

עוד דווח כי הנשיא הצרפתי הולנד הוצא מהאצטדיון במהלך המשחק בידי המאבטחים. טרם התברר האם הוא היה מטרת המתקפה, ונחקר האם יש קשר בין המקרים. הצופים באצטדיון הכדורגל "ננעלו" בתוך המתחם מחשש למתקפת טרור נוספת - מלבד אישי ציבור שהוברחו. לאחר כשעה ובעקבות סיום המשחק, האצטדיון פונה בצורה מבוקרת.

המחבלים הגיעו בדרכונים מזויפים (צילום: רויטרס)
עשרות חלצו מתוך התופת | צילום: רויטרס

מיד אחרי שהתבררו הפרטים, עיריית פריז הורתה לתושבים להישאר בבתיהם והנשיא הולנד הודיע על צעדי ביטחון דחופים - בהם סגירת הגבולות והכרזה על מצב חירום. הולנד ביטל את השתתפותו בוועידת ה-G20 לטובת ניהול המשבר. הטיסות למדינה וממנה יימשכו, אך חלק מהגבולות ייסגרו.

משרדו של הולנד הודיע כי הנשיא ושר הפנים הועברו לדיון והערכת מצב במשרד הפנים הצרפתי "כדי לעקוב אחר רצף האירועים". בכיר בעיריית פריז אמר לרשת CNN כי "זה נראה כמו מתקפה משולבת - אירוע הטרור הכי גרוע שהעיר ידעה". בכיר אמריקני אמר כי על פי המודיעין שבידי המדינה, המתקפה היא "מהלך טרור מתואם". עם זאת, הוא הדגיש, אין סכנה לארצות הברית בשלב זה. כמו כן דווח על אירוע ירי במרכז קניות Les halles בעיר, אך לא התקבל אישור רשמי לכך.

חלון מנופץ סמוך לאצטדיון בפריז (צילום: טוויטר)
חלון מנופץ סמוך לאצטדיון בפריז | צילום: טוויטר
חילופי אש בפריז: שוטר נפצע (צילום: רויטרס)
מאבטחים מסביב לאולם ההופעות | צילום: רויטרס

הכוננות בבירת צרפת נותרה גבוהה מאז מתקפת הטרור במשרדי "שרלי הבדו" בחודש ינואר, בה נרצחו 12 מעובדי העיתון. הרוצחים, סעיד ושריף קואשי, רצו להעניש את העיתון על פרסום הקריקטורות של מוחמד, והם נהרגו בקרב יריות עם המשטרה מספר ימים לאחר מכן - במקביל לפיגוע ב"היפר כשר" בו נרצחו ארבעה יהודים על ידי מחבל.

עמית ולדמן, אלעד שמחיוף, ערד ניר, אהרן ברנע, אודי סגל ואסף יחזקאלי השתתפו בהכנת הידיעה.