ארכיון (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

מתקפה מכוונת נגד שוטרים או צירוף מקרים? הרשויות בפלורידה, ארצות הברית, הודיעו כי שוטר נורה ונהרג היום (ראשון) לפנות בוקר בטרפון ספרינגס שבמדינה, שעות ספורות לאחר ששני שוטרים נרצחו בניו יורק. טרם התברר האם יש קשר בין שני המקרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, חשוד נעצר במעשה שבוצע בבניין דירות ביישוב השקט, הנמצא כ-30 קילומטרים מהעיר טמפה. המשטרה קיבלה קריאה על רעש ועל תושב שדופק על דלתותיהם של דיירים בבניין, וכאשר הגיעה הניידת למקום החשוד ירה באחד השוטרים מטווח קצר וניסה להימלט ברכב.

בשעות הקרובות יפורסמו פרטים נוספים כשהמשטרה המקומית תכנס מסיבת עיתונאים בנושא. המשטרה כעת בודקת את הרקע לאירוע, והאם קיים קשר בין החשוד לבין היורה שרצח שני שוטרים בניו יורק והתאבד - אם כי בשלב זה נראה שמדובר במקרים נפרדים ועל רקע שונה.

זירת הירי בניו יורק, שלשום (צילום: AP)
רצח השוטרים בניו יורק, הלילה | צילום: AP

היורה מניו יורק: "אשים כנפיים על חזירים"

בשעות הלילה שני שוטרים נורו למוות בניו יורק, על ידי צעיר שחור כנקמה על חנק גבר שחור על ידי שוטר לבן לפני מספר חודשים. כמה דקות לפני שירה בצמד השוטרים למוות בזמן שישבו בניידת, היורה כתב בחשבון האינסטגרם שלו כי בכוונתו לירות ב"חזירים", כפי שכינה את השוטרים. 

הוא ניגש לרכב המשטרה שהיה בפטרול ברובע ברוקלין, וירה למוות בשני השוטרים שישבו ברכב. על פי דיווחי המשטרה לאחר הירי הוא נמלט לתחנת רכבת תחתית קרובה והתאבד. החשוד, איסמעיל ברינסלי, כתב: "היום אשים כנפיים על חזירים. הם לקחו אחד משלנו, בואו ניקח שניים משלהם". המשטרה מוסרת כי ברינסלי ניגש אל חלון הנוסע של המכונית והחל לירות לראשם של שני השוטרים.

"זו פשוט הייתה התנקשות. הם סומנו בגלל המדים שלבשו. ארבו להם ורצחו אותם" אמר מפקד המשטרה בזירה, וויליאם ברטון. נציג הקהילה השחורה ביקש להבהיר כי משפחתו של אריק גרנר, אשר נהרג בידי שוטר לבן, לא הייתה קשורה לחשוד או למקרה: "כל שימוש בשמם של אריק גרנר או מייקל בראון בהקשר לשימוש באלימות נגד שוטרים, הוא אויב המאבק על הצדק למען גרנר ובראון", אמר.

ראש העיר ניו יורק: "זאת מתקפה על כולנו"

"עירנו מתאבלת", אמר ראש עיריית ניו יורק, ביל דה בלזיו. "זוהי מתקפה על כולנו", הוסיף. נשיא ארה"ב ברק אובמה השוהה בחופשת חג המולד עם משפחתו בהוואי עודכן על האירועים מהתפוח הגדול, וייתכן שיקרא מחופשתו לצעירי ארצו שלא להחריף את המתיחות.

לפני מספר חודשים הועברה ביקורת חריפה על משטרת ניו יורק לאחר ששוטרים השתמשו במה שנטען ככוח מופרז על מנת לעצור את אריק גרנר, בחשד שמכר סיגריות באופן לא חוקי. ניסיון המעצר הוביל מאוחר יותר למותו של גרנר. מוקדם יותר החודש הוחלט שלא להעמיד לדין את השוטר שהואשם כי חנק את גרנר למוות. על פי טענות המתנגדים לזיכוי, ההרוג צעק מספר פעמים "אני לא יכול לנשום" אך השוטר לא הרפה ממנו, וגרנר בסופו של דבר מת כתוצאה מהחניקה.

מותו המצער של גרנר מצטרף למספר אירועים בהם שוטרים הרגו שחורים לא חמושים. האירועים הללו הובילו למהומות בעיר פרגוסון במיזורי, שם נורה צעיר בן 17 למוות, ולהפגנות בערים הגדולות של ארה"ב, כולל ניו יורק, לוס אנג'לס ו-וושינגטון. רק לפני שבועיים שוטרים בפיניקס שבאריזונה ירו למוות בשחור לאחר שחשדו כי הוא סוחר בסמים, בזמן שהוא לא היה חמוש וסמים לא נמצאו על גופתו.