"בראש אני מבין שאנחנו צריכים לקבל החלטה נוראית": איתן עידן, מניצולי סופת השלגים בנפאל, שחזר היום (שני) את המסע הארוך בדרך לחילוץ - בו נאלצה הקבוצה להשאיר את סרן תמר אריאל בת ה-25 בשטח. עידן סיפר לחדשות 2 כי ההחלטה התקבלה מחשש שלא יצליחו לחבור לשאר המטיילים אם ימשיכו לסחוב את תמר: "אנחנו פשוט נישאר לבד ואבודים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עידן, שסיפורו נחשף לראשונה ברדיו "גלי ישראל", הוסיף כי "תמר, מרוב שהיא כל כך הרבה עזרה והיא עזרה גם לפורטרים ולחבר'ה שראינו בהמשך הדרך, היא בעצם הוציאה הרבה מהכוחות שלה וכתוצאה מכך היה לה מאוד קשה". לדבריו, הוא ניסה לעזור לתמר, יחד עם המטייל נדב שהם, שנספה גם הוא בסופה ושני, מטיילת נוספת שנפצעה.

"אני עזרתי קצת, אבל בעיקר נדב ושני עודדו אותה ללכת כמה שיותר מהר עד למצב שלנדב היה קצת יותר קשה ואני נאלצתי לעזור לה יותר. אבל כל אותו זמן שהיה לה קשה היא נלחמה ואפילו המשיכה, הרבה יותר מעבר למה שכל בן אדם אחר היה ממשיך, שזה דווקא הראה לי את העוצמות שלה. למרות שהיא במצב כזה, היא המשיכה עדיין ללכת משהו כמו 20 דקות - היא הייתה גמורה והיא המשיכה. אבל אז נוצר מצב שפשוט הרמנו אותה והיא נפלה", הוסיף עידן, שמאושפז ומטופל בבית החולים אסף הרופא לאחר שנחת בישראל.

לדבריו, ההחלטה התקבלה בלב הסערה, מחשש שלא ישרדו אם ימשיכו לסחוב את תמר: "מתישהו אני מבין שאם לנדב כבר אין כוח וגם אנחנו ממש נגמרים - אנחנו מצליחים לקחת אותה צעד אחד או שניים, אבל לא יותר מזה. בראש אני מבין שאנחנו נצטרך ללכת הרבה יותר מצעד אחד - אנחנו מדברים על שעות של הליכה - וכל פעם שהרמנו אותה היא הייתה נופלת".

נדב שהם
נדב שהם | צילום:

"פתאום אתה מבין שהחבר הכי טוב שלך מת"

"אני זוכר שפעם אחת היא פשוט נפלה על הראש על השלג, ופשוט אמרתי לנדב: 'אנחנו חייבים להמשיך, אין ברירה - אנחנו פשוט נאבד את הקבוצה שהולכת מקדימה, ואנחנו גם מתישים את עצמו ואנחנו לא יכולים בעצם להמשיך כתוצאה מכך לקחתי החלטה ואמרתי לנדב: אני לוקח את ההחלטה ואנחנו ממשיכים - אנחנו נצטרך להשאיר אותה במצב הזה ולהמשיך רק אנחנו. גם אם ניקח אותה, בחיים לא נצליח להדביק את השיירה ואנחנו פשוט נישאר לבד ואבודים במצב כזה של סערה. זה מצב בלתי אפשרי".

נדב שהם, שסחב את תמר במשך זמן רב, שתק למשמע ההחלטה: "זה בנאדם שבחיים לא היה משאיר בן אדם, אבל ברגע שהוא שתק הוא כנראה הבין כמוני שאין ברירה. אנחנו הולכים כשכבר אין לנו כוחות לעצמנו. אחרי זה המשכנו, אחרי חצי שעה גם אני לא יכולתי", הוסיף עידן. בהמשך הדרך ביקש גם עידן שהקבוצה תשאיר אותו בשטח: "בשלב שלא יכולתי פשוט אמרתי לנדב ולשני - אני לא מסוגל, תשאירו אותי פה בשלג ופשוט תמשיכו אני לא רוצה שתתעכבו בגללי כי זה לא יעשה טוב לאף אחד, כי גם אתם תמותו במצב כזה".

למרות הפציעות והתנאים הקשים, הצליח עידן לשרוד את הלילה. בבוקר ראה פנסים וחשב כי מדובר בחילוץ, אך זו הייתה שני שבישרה לו שנדב קפא למוות: "תחשוב איזו אכזבה זו שאתה חושב שבאו לחלץ אותך ופתאום אתה מבין שהחבר הכי טוב שלך מת". למרות ההשלכות הקשות של ההחלטה, טען עידן כי הוא "לא רואה שום טעות במה שעשיתי - אין כזה דבר שחור ולבן. אין שום נכון ולא נכון, אין החלטה של צודק ולא צודק - זה רגע, אינסטינקט. ההחלטה שהכי ברורה לי הייתה זה שאם אני נשאר אני מת".