הר בוויטנאם. ארכיון (צילום: רויטרס)
הר בוויטנאם. ארכיון | צילום: רויטרס

במשך שלושה ימים, נ', ישראלי בן 23, היה תקוע על הר בצפון בוויטנאם, סמוך להר פנסיפן לאחר שיצא לטרק והלך לאיבוד בדרך. הוא הצליח אחרי זמן מה ליצור קשר בבקשה לעזרה לאחר שאיבד את דרכו בגובה 2,100 מטרים, ושרד באמצעות המזון המועט שהיה לו. הבוקר (שעון וייטנאם) חבר אליו אחד המחלצים - והוא נמצא בדרך לעיירה הסמוכה סאפה, מרחק של 10 שעות לערך. כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שגרירת ישראל בוייטנאם מירב איילון שחר, קיבלה אתמול טלפון מטוביה ליבנה מנהל חברת האיתור והחילוץ של כלל ביטוח, במטרה שתסייע בחילוצו, לאחר שהצעיר התקשר לחברה בישראל בבקשה לעזרה. "יצרנו איתו קשר והוא היה רגוע יחסית, הייתה לו סוללה בטלפון ואוהל עם שק שינה והוא שלח גם את המיקום שלו באמצעות הסמארטפון", סיפרה לחדשות 2 Online איילון שחר, שעדיין נמצאת בקשר עם המחלצים.

מיד לאחר קבלת הדיווח היא פנתה למשטרה המקומית ונשלח למקום צוות מקומי. כבר אתמול הם ניסו להגיע אליו - אך תנאי החורף היו לא פשוטים, והמקומיים נאלצו לחזור על עקבותיהם. הבוקר הם חזרו לשטח, ההתקדמות הייתה מאוד איטית בשל כמויות הגשם והקור, ובכל פעם הצוות טיפס עוד קצת, בניסיון להגיע אליו.

על פי השגרירה, לאחר 10 שעות חבר אליו אחד מחברי הצוות. "אמרנו לו שלא ידאג ושאנחנו שולחים סיוע, והמזל שהוא היה עם טלפון וליד מפל, כי זה יכול היה להסתיים גרוע הרבה יותר כי הרוחות היו מאוד חזקות".

"עברו עלי ימים קשים"

כעת הוא והצוות נמצאים בדרך למקום מבטחים והצעיר הספיק להודות לשגרירה, וציין שאינו נזקק לסיוע רפואי. "יש להם מסע די ארוך חזרה, של 10 שעות, אבל החלק הקשה מאחוריהם", סיפר לחדשות 2 Online טוביה ליבנה, מחברת החילוץ סיטל בינלאומי. "הוא סיפר שעברו עליו ימים קשים אבל שהוא הצליח לשרוד".

ליבנה הציע למטיילים הישראלים בכל העולם לא לצאת לטרקים לבדם, ולהוריד לטלפון הסלולארי שלהם אפליקציה שתוכל לשגר מיקום מדויק במקרה של מצוקה.

אזור ההר פנסיפן נחשב למסוכן יחסית, אך רבים מגיעים אליו לטיולים. בשנת 2013 נכנסו לוויטנאם כ-13 אלף ישראלים.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv