שעות ספורות לאחר ההכרזה על זכייתה בפרס נובל לשלום, יצאה הנערה הפקיסטנית מלאלה יוספזאי אל מול המצלמות והתייחסה למעמד היוקרתי. "אני גאה שאני הפקיסטנית הראשונה והצעירה ביותר שמקבלת את הפרס הזה. זה כבוד גדול עבורי", אמרה הנערה לכתבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני שמחה שאני חולקת את הפרס עם אזרח הודו, שלוחם נגד עבדות ילדים", הוסיפה תלמידת התיכון בת ה-17. "זה לא משנה מהי השפה, הדת או האמונה - כולנו צריכים להתייחס אחד אל השני כבני אדם ועל כולנו להילחם על זכות נשים ילדים וכל אדם".

מלאלה הוסיפה כי זוהי רק תחילתו של מאבקה למען השכלתם של ילדים ברחבי העולם והגנה על זכויותיהם. היא ציינה כי ברצונה להיכנס לפוליטיקה לאחר סיום לימודיה והבטיחה להמשיך ולהילחם למען זכויותיהם של החלשים.

"אני לא חושבת שאני ראויה לפרס הזה, אך זה לא רק פרס למעשיי אלא גם לאומץ ולאמונה בעצמי ובהמונים שתומכים בי", סיכמה הזוכה הצעירה.

רוצה להיות פוליטיקאית. מלאלה (צילום: AP)
רוצה להיות פוליטיקאית. מלאלה | צילום: AP

נורתה ונפצעה כי הלכה לבית הספר

מלאלה התפרסמה כבר בגיל צעיר כשעמדה מעל בימת האו"ם ונשאה נאום מרגש שבו הצהירה: "אני זכאית לחופש, זכאית ללמוד, זכאית לשוויון". חודשים ספורים לאחר מכן קבוצת לוחמי טאליבן עצרה את משאית בית הספר שבה נסעה וירתה בה בראשה, וזאת רק בגלל שהייתה נערה מוסלמית.

היא נפצעה באורח אנוש, וטופלה במשך חודשים ארוכים בבית החולים בלונדון. לאחר שבעולם כולו התפללו לשלומה, היא שוחררה בינואר 2013 מבית החולים כשהיא מבהירה שבכוונתה להמשיך במאבק. "כשאני רואה ילדים לומדים בבית ספרי, אני אומרת לטאליבן, אתם חייבים להעניק לנו את הזכות ללמוד", אמרה אז