משבר בני הערובה המוחזקים בידי פעיל ג'יהאד חמוש בבית קפה בעיר סידני באוסטרליה בעיצומו, וגם בחלוף כ-11 שעות מאז החלה הדרמה פרטים רבים עדיין נותרו בערפל. מפכ"ל המשטרה מבהיר: "אנחנו בקשר עם החוטף ופועלים למצוא פתרון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המשטרה באוסטרליה טוענת שהיא יודעת את שמו של החוטף, אך נמנעת מלפרסם את זהותו. "אנו יודעים בדיוק מי זה ובודקים את הרקע שלו כדי לברר האם עבר הכשרה במחנה טרור", אמר גורם משטרתי.

מפכ"ל המשטרה של מדינת ניו סאות' ווילס, שבה נמצאת העיר סידני, אנדרו סקיפיון, הדגיש בתדרך לעיתונאים כי "המטרה היחידה שלנו היא לשחרר את בני הערובה בבטחה - זאת העדיפות הראשונה וזה לא ישתנה".

"יש כוחות גדולים שנמצאים מסביב לבית הקפה והם בקשר עם החוטף", הוסיף הקצין הבכיר. "אנו פועלים לפתור במהרה את המשבר. יש עוד עבודה רבה בשעות הקרובות". לדבריו, אחד העובדים בבית הקפה כיבה את האורות הזמן שבחוץ גם יורד החושך - לא ברור עדיין למה.

"נזהרים שלא לסכן את החטופים"

הוא שלח מסר למשפחות בני הערובה: "לכל אלו שיש להם אהובים בבית הקפה, תהיו בטוחים שאנו עושים הכל כדי לשחררם. שלומם של החטופים נמצא בראש סדר העדיפויות שלנו. אנחנו נזהרים לא לעשות משהו שיסכן אותם".

מייק באירד, מושל מדינת ניו סאות ווילס, אמר כי "אנחנו מתמודדים עם אתגר משמעותי, אני גאה באיך שהגבנו כמדינה, כעיר וכאומה -וקורא להתפלל לשלום החטופים".

"נעשה כל שניתן כדי להתגבר על המשבר"

"אנחנו מגבים לחלוטין את כל הפעולות שנקטה המשטרה במצב הקשה הזה", הבהיר המושל. "נעשה כל שניתן כדי להתגבר על המשבר". לדבריו, יהיו כמה שינויים בשגרת החיים בסידני בעקבות האירוע. "יהיו מחר אזורים סגורים בעיר ונעדכן באתרים ובתקשורת. מערכת התחבורה הציבורית תעבוד ברובה וגם כאן אני קורא לציבור להתעדכן ברשת".

כתב ערוץ 7 האוסטרלי כריס ריסון, שדיווח מזירת ההתרחשות בבית הקפה, הציץ פנימה ולטענתו הבחין בכ-15 בני ערובה - גברים ונשים, זקנים וצעירים. במקביל דווח כי האורות בתוך בית הקפה כבו.

רמת הכוננות באוסטרליה הועלתה (ארכיון) (צילום: רויטרס)
הדרמה בבית הקפה בעיצומה | צילום: רויטרס

"שום דבר לא הכין אותנו לכזה אירוע"

"זה מזעזע, האנשים האלה הם כמו משפחה עבורי", אמרה קת'רין צ'ם, עובדת בבית הקפה שראתה את חבריה מוחזקים כבני ערובה. "אני רואה אותם בכל יום. הם קרובים אלי. אני שמחה שאני לא שם מצד אחד אבל אני הייתי רוצה להיות שם עבורם ולהגיד להם שהכל יהיה בסדר".

חלק מבני הערובה אולצו לעמוד צמוד לחלון במשמרות של שעתיים כל אחד. על פי הדיווחים, מאוחר יותר פרש החוטף סינר על חלון בית הקפה, ריכז את כל החטופים בצד אחד של המקום ואפשר לעובדים להוציא אוכל ושתייה מהמטבח.

ד"ר שחר בורלא, ישראלי שמתגורר בסידני, סיפר לחדשות 2 Online על האזור שבו מתרחשת הדרמה מורטת העצבים: "זה האזור העסוק ביותר בסידני, קרוב מאוד לקונסוליה האמריקנית וגם לבית האופרה. שום דבר לא הכין אותנו לכזה אירוע, זה מטריד".

הוא תיאר רחובות שוממים ונוכחות רבה של משטרה: "אני חשב שלאירוע הזה תהיה השפעה על דעת הקהל כאן". בעקבות האירוע הוגברה האבטחה סביב מוסדות יהודים באוסטרליה.

בהכנת הידיעה השתתף אלעד שמחיוף.