כיום, בראשית המאה העשרים ואחת, כבר לא נותר יותר מדי מצרפת של נפוליאון, האימפריה הדורסת שריתקה את העולם. אולם אחד הסמלים המובהקים ביותר של הקיסר, כובע הביקורן המיוחד, שרד ועומד עכשיו למכירה לכל המרבה במחיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בבית המכירות "אוסנאט" (Osenat) שבבירת צרפת נתנו את הסימן לעשירים חובבי ההיסטוריה על "מכירת המאה" שתערך כבר בחודש הבא -"הכובע השחור הקטיפתי של נפוליאון להצעה הגבוהה ביותר". יחד עם הכובע שהיה לסמל, יועמדו למכירה עוד אלף פריטים מראשית המאה ה-19, תקופה שנודעה כימיה הגדולים של צרפת הקיסרית. המכירה הפומבית תערך ב-15 וב-16 לנובמבר.

לפני 212 שנים עלה הכובע 60 פרנק, היום - יותר ממיליון אירו

"הכובע הזה הוא אחד החפצים המזוהים ביותר עם נפוליאון - הכובע ונפוליאון הם שני חלקים מאותו השלם, חלק מהדמות של נפוליאון. אין שום חפץ שמסמל יותר טוב את האדם הזה" אומר ראש בית המכירות הפומביות, ג'אן פייר אוסנאט.

"בראשית המאה ה19, הכובעים האלה היו מאוד נפוצים, חבשו אותם כשהצד הארוך בולט מקדימה ומאחור, אבל נפוליאון, כדי לייחד את עצמו, שינה את הזווית" סיפר אוסנאט. "כשהוא חבש אותו, הצדדים המאורכים - נראו בשני צדי הראש".

מומחים לענייני נפוליאון אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס לקראת המכירה כי במהלך 15 השנים בהן הנהיג את האימפריה הצרפתית, נפוליאון החליף 120 כובעים לפחות, רובם יוצרו על ידי פירמת הכובענים Poupart & Cie. כיום נותרו רק 20-30 כובעים כאלה במוזיאונים ובאוספים יוקרתיים. אז הם עלו לנפוליאון 60 פרנק, היום המחיר שלהם עשוי להגיע למעלה ממיליון אירו.