אנשי הצבא בקוריאה הדרומית מודאגים: מתחת לגבול עם האחות הבעייתית מצפון צצות יותר ויותר מנהרות תקיפה שמגיעות לעומקה של המדינה. המנהרות עוברות תחת האזור המפורז שבין שתי המדינות, אחד המקומות החמושים ביותר בעולם. אנשי הצבא כבר מזהירים את ראשי המדינה בסיאול ואומרים כי המנהרות מהוות איום רציני הרבה יותר ממה שחשבו עד עתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צוות CNN התלווה לגנרל דרום קוריאני בדימוס, הואן סונג צ'ו, שהציג שלוש מנהרות שנחפרו במהלך 40 השנים האחרונות, אחת מהן בשנות כבר בשנות ה-70 מנהרה נוספת משנות ה-90, ואף מנהרה מהעשור האחרון. על פי הקצין הבכיר בדימוס, הצבא הקוראני יודע על עוד לפחות 20 מנהרות, שאחת מהם מגיעה לפחות עד הבירה סיאול.

בעיר הבירה מוכר צ'ו בכינוי "צייד המנהרות", הוא אומר שהגיע למנהרה בסיאול לאחר שתושבים התלוננו על רעשים מוזרים ותנודות מתחת לרגליהם כבר בחודש מרץ האחרון. לדבריו, הוא הנהיג בעבר צוות שחפר לעומק של 12 מטרים, מצא מנהרה וכאשר שלשל מצלמה לעומקה שני פיצוצים תת קרקעיים הרסו את חור הקידוח שלו. הוא בטוח האחראים לפיצוץ הם מי שעומדים מאחורי חפירת המנהרות, שפועלים בהוראת הממשל בפיונג יאנג.

עשורים של חפירות

"הם עובדים קשה מאוד כדי לחפור ולקדוח בשכבות מתחת לאדמה וליצור את המנהרות האלה", מספר עריק צפון קוריאני שהיה בעברו בכיר בצבא של המדינה המסוגרת. הקצין שערק, וזהותו לא נחשפת על מנת למנוע פגיעה בבני משפחתו שנותרו מאחור, טוען שחלק מהמנהרות נחפרו במשך כמה עשורים.

"אם תפרוץ מלחמה, כוחות מיוחדים יעברו דרך המנהרות האלה בלבוש מדים של צבא דרום קוריאה והצבא האמריקני", הוא אומר, "המטרות שיועדו לכוחות האלה הם חטיפת חיילים או אנשי הסגל הדיפלומטי האמריקני, פגיעה במתקני צבא, בכירי ובנייני ממשל".

במשרד ההגנה הדרום קוריאני משמיעים קולות מעט שונים וטוענים שהמנהרות לא מגיעות עד סיאול, אלא נעצרות בנהר אימיג'ין, במרחק 16 קילומטרים מהגבול. אבל הגנרל שפרש - הואן, טוען שגם הנהר לא יעצור את הצפון קוריאנים, ומספק דוגמאות למנהרות שנחפרו תחת ערוצים כאלה במלחמת ויטנאם.

פאולה הנקוק, כתבת CNN שחושפת את התמונות והמידע אומרת כי "תכנית הטילים והשאיפות הגרעיניות של קוריאה הצפונית נמצאות על סדר היום הבינלאומי, ולא המנהרות האלה. הצבא לא משקיע משאבים לחשיפת המנהרות. האנשים שמחפשים את המנהרות האלה, מתוסכלים וטוענים שזו הזנחה".