המפעל למים כבדים באראק, אירן (צילום: רויטרס, חדשות)
הכור באראק, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

למרות שלא הושג הסכם קבע, אירן מרסנת את פעולותיה הגרעיניות - כך עולה מדוח חשאי של האו"ם שעיקריו פורסמו היום (שישי) בסוכנות הידיעות רויטרס. הדוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) קובע כי אירן עומדת בדרישות של המעצמות ממנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד נכתב, בדוח המעקב החודשי אחר יישום הסכם הביניים עם אירן, כי אירן לא מעשירה בשלב זה אורניום מעל לסף של 5%. חוקרי הארגון הגיעו למסקנה, עקב הממצאים שנאספו, כי אירן "לא קידמה" את פעילויות ההעשרה בשני מתקנים ולא השלימה את כור המים הכבדים באראק. הבדיקות בשטח שהובילו לדוח המעודד נערכו בתחילת השבוע.

למרות זאת, קובע הדוח, אירן ממשיכה לשמור על האורניום שכבר הועשר: החוקרים טוענים כי אירן עצרה לאחרונה באופן זמני את העברת האורניום האוקסידי לדלק - תהליך שאמור להפוך את החומר למתאים עוד פחות לייצור נשק גרעיני. בטהרן, עם זאת, מכחישים את הטענות כי הם שומרים את האורניום למטרות אלו.

צפו בסיפורים המעניינים של 31.5 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
מתקרבים להסרת הסנקציות? | צילום: רויטרס, חדשות

המרת האורניום המועשר הייתה אחד התנאים המרכזיים בהסכם הביניים, שנחתם ב-2013 והוארך לפני כחודש עד למועד השיחות הבא. אמנם אירן והמעצמות לא הצליחו להגיע להסכם קבע בתוך 12 חודשים, אך באירן פועלים על מנת לרצות את המערב ולזכות להקלה בסנקציות.