קים ג'ונג און ממשיך לטהר? (צילום: רויטרס)
המשטר זועם על הסרט שמשמיץ את הרודן | צילום: רויטרס

קוריאה הצפונית ממשיכה להכחיש מעורבות ישירה במתקפת הסייבר חסרת התקדים - אך משבחת את מבצעי הפריצה: בחברת סוני עדיין מעריכים את הנזקים מהפגיעה במחשביהם, שבוצעה בשבועיים האחרונים ככל הנראה כנקמה על הסרט "ריאיון סוף" שמשמיץ את רודן המדינה החשאית. סוכנות הידיעות הצפון-קוריאנית KCNA פרסמה היום (ראשון) הודעה נוספת שטוענת כי המתקפה לא בוצעה על ידי קוריאה הצפונית עצמה אלא על ידי "תומכיה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעה שפרסמה סוכנות הידיעות נאמר כי ההאשמות לפיהן המדינה המבודדת ביצעה את המתקפה הן "שמועה פרועה – הפריצה לסרטי סוני עשויה להיות מעשה צודק מצד התומכים והאוהבים שלנו בתגובה למתקפה עלינו, יש תומכים ואוהדים רבים לקוריאה בכל העולם".

מי אשם בהפצת השמועה? בסוכנות הידיעות הרשמית של המשטר החשאי הפנו אצבע מאשימה – כרגיל – לשכנה דרום קוריאה ש"הפיצה את השמועה הכוזבת". "אנחנו לא יודעים איפה באמריקה ממוקמת חברת סוני- אבל אנחנו יודעים שהחברה מפיקה סרט על מעשה טרוריסטי ", הוסיף אחד מדוברי המשטר, שטען כי הסרט "פוגע בכבוד המנהיג העליון".

ממתין לאוסקר. סטאלון (משמאל) (צילום: רויטרס)
פרטיו נחשפו, סטאלון עם דה נירו | צילום: רויטרס

על פי הדיווח, קוריאה הצפונית "קראה לעולם להגן על עצמה" מהסרט, שעתיד להיות מופץ על ידי חברת סוני. בסרט זוממים שני עיתונאים להתנקש בחייו של קים ג'ונג און, וקוריאה הצפונית טענה כי הסרט הוא "פשע מלחמה". בחברת סוני טענו כי המתקפה בוצעה על ידי ארגון שהזדהה בתור GOP – קיצור של "שומרי השלום", שהיא קבוצת האקרים שלטענת מומחים אמריקנים משוייכת למשטר הצפון-קוריאני.

בכיר אמריקני טען כי למרות ההכחשות, קוריאה הצפונית עדיין חשודה במעשה בשל יכולות לוחמת הרשת שלה. מומחים שהועסקו על ידי חברת סוני הגדירו את הפריצה למחשבים כ"חסרת תקדים ומתוכננת מראש שבוצעה על ידי קבוצה מאורגנת". חוקרי מערכות המחשב טענו כי מידע רב נחשף לפורצים, בהם מספרי הביטוח הלאומי של כוכבים כגון סילבסטר סטאלון והבמאי ג'אד אפאטו, לצד סכומי כסף שקיבלו חלק מהמפורסמים מהחברה והסכמים עם יוצרים.

מספר סרטים של הרשת דלפו לרשת, כמו גם תקציב הסרט "ריאיון סוף", חוזי השידורים החוזרים של "סיינפלד" ומשובים על אלפי עובדים. הפריצה ניתקה את המחשבים מהרשת, ולאחר מכן השביתה אותם. עלות התיקון נחשבת יקרה במיוחד, מכיוון שיש להחליף או "לנקות" כל כונן בנפרד.

"היקף המתקפה שונה מכל מה שהכרנו בעבר - מי שביצע את זה תכנן להשמיד רכוש ולחשוף מידע חשאי לציבור", נכתב בדוח שהוגש לחברת סוני ודלף לסוכנות הידיעות "רויטרס". הסרט צפוי לצאת לאקרנים בעוד בשבועיים וחצי, ובסוני נערכים למתקפות נוספות.