פטריק מודיאנו (צילום: AP)
חתן חדש. פטריק מודיאנו | צילום: AP

האקדמיה השוודית המלכותית החליטה להעניק את פרס נובל לספרות לשנת 2014 לסופר פטריק מודיאנו על יצירתו שעסקה פעמים רבות במלחמת העולם השנייה - כך הוכרז היום (חמישי).

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסופר הצרפתי ממוצא יהודי כתב בין היתר את הספרים "בחורים טובים היינו", "תעודת זהות משפחתית", "ימי ראשון של אוגוסט", "נעורים", "רחוב החנויות האפלות", "משמר הלילה" ו"מותק הקטנה".

פטריק מודיאנו בן ה-69 זכה כבר בפרסים רבים לאורך השנים. הוא נולד לאב יהודי ממוצא איטלקי ואם בלגית, גדל בפריז בימי מלחמת העולם השנייה, ללא אביו.

ועדת הפרס נימקה את בחירתה במודיאנו בשל "אמנות הזיכרון שבעזרתה הוא מעורר את תשומת הלב לאלו שגורלם היה בלתי נתפס. באמצעות אמנות זו הוא אף חשף את החיים תחת כיבוש".

אין תמונה
מדליית הפרס, ארכיון

הפרס מחולק מאז 1901 ליוצרים מוכרים, בין אם על יצירה אחת ובין אם על מפעל חייהם. בין הסופרים הבולטים שקיבלו את פרס הנובל בספרות: צ'רצ'יל, ארנסט המינגווי, הרמן הסה, אלבר קאמי, ג'אן פול סארטר, סמואל בקט, סול בלו ועוד.

בישראל זוכרים את פרס נובל בספרות מ-1966 שקיבל ש"י עגנון ואת הפרס שקיבל הסופר היהודי יצחק בשביס זינגר שכתב ביידיש וזכה בפרס ב-1978. בשנה שעברה זכתה מחברת הסיפורים הקצרים אליס מונרו מקנדה. בעולם ממתינים להכרזה מסקנדינביה על פרס נובל לשלום שתינתן מחר ולהכרזה על הזוכה בפרס הכלכלה שתיערך ביום שני.