מינוי ליברמן הוא תשובת נתניהו לצרפתים?
צעדים חד-צדדיים. אבו מאזן | צילום: רויטרס

ראש הממשלה החדש של שוודיה סטפן לופבן הצהיר היום (שישי) במהלך נאום ההשבעה שנשא כי ממשלת המרכז-שמאל צפויה להכיר במדינה פלסטינית. "הקונפליקט בין ישראל לפלסטינים יכול להיפתר רק באמצעות פתרון שתי המדינות", אמר מעל בימת הפרלמנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"פתרון שתי המדינות מצריך הכרה הדדית ורצון לחיים בשלום ובדו-קיום", אמר לופבן. "לכן, שוודה תכיר במדינת פלסטין". יש לציין כי כבר ב-2012 הכירה האסיפה הכללית של האו"ם דה-פקטו במדינה פלסטינית, אך לדבר טרם ניתן תוקף מהאיחוד האירופי. על ידי נקיטת הצעד, תהפוך שוודיה למדינה הראשונה שחברה באיחוד האירופי ומכירה במדינה פלסטינית.

הצהרתו של ראש ממשלת שוודיה עלולה לגרום למדינות אחרות ללכת בעקבותיו, זאת בזמן שהפלסטינים מאיימים לנקוט צעדים חד-צדדיים באו"ם. רק השבוע, בזמן הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארה"ב ברק אובמה, הגישו הפלסטינים הצעת החלטה למועצת הביטחון של האו"ם הקובעת את נובמבר 2016 - כיעד לנסיגה של ישראל מהשטחים לקווי 67', ובהם מזרח ירושלים.

לפי הדיווח בסוכנות הידיעות AP, צעד זה בא אחרי הצהרתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בעצרת האו"ם כי יבקש ממועצת הביטחון לקבוע דד ליין לנסיגה ולקבוע עקרונות יסוד לשיחות עם ישראל.

הצעת ההחלטה תאשרר את החלטתה של מועצת הביטחון לתרום להשגתו של פתרון שישים קץ ל"כיבוש של ישראל ללא דיחוי ויביא להגשמת חזון שתי המדינות והקמתה של מדינה פלסטינית ריבונית ודמוקרטית, שתחיה לצידה של ישראל בשלום וביטחון בגבולות 67'".