התגוררה בישראל. רייס-דיוויס (צילום: AP)
התגוררה בישראל. רייס-דיוויס | צילום: AP

מנדי רייס-דיוויס, מי שהובילה להפלת ממשלת השמרנים בבריטניה בראשית שנות השישים, מתה ביום חמישי האחרון ממחלת הסרטן כשהיא בת 70. רייס-דיוויס התגוררה בישראל במשך עשור ונישאה בארץ לאיש העסקים רפי שאולי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רייס-דיוויס הסתבכה בשנת 1963, כשהייתה רק בת 19, בשערורייה שזכתה לכינוי "פרשת פרפיומו". רייס-דיוויס, שעבדה כדוגמנית וחשפנית במועודן לילה, וחברתה למועדון, כריסטן קילר, נפגשו מספר פעמים עם שר המלחמה הבריטי דאז פיטר פרפיומו. השר לא ידע שקילר נפגשה במקביל גם עם יבגני איבאנוב, נספח הצי בשגרירות ברית המועצות בלונדון, שהתגלה כמרגל.

לפרשה היו השלכות פוליטיות ארוכות טווח. פרפיומו שיקר לחברי הפרלמנט על הקשר בינו לבין קילר ובסופו של דבר נאלץ להתפטר. אחריו התפטר גם ראש הממשלה דאז, הרולד מקמילן, לאור הביקורת הציבורית הקשה. מאז הצליחה מפלגת הלייבור לזכות בשלטון שנה אחר שנה ולהותיר את השמרנים מאחור.

זמן קצר לאחר התפוצצות הפרשה רייס-דיוויס עזבה את בריטניה. היא התגוררה זמן קצר בספרד ולאחר מכן עברה לארץ. היא ובעלה ניצלו את פרסומה, והקימו בישראל רשת מסעדות, מועדוני לילה ומפעל לשמלות שנשאו את שמה של רייס-דיוויס, ובראשם מועדון ה"מנדי'ס" המפורסם. היא חי כאן עשר שנים ולשניים אף נולדה בת, בהמשך התגרשו והיא עברה להתגורר בארצות הברית שם גם מתה.