זירת הטבח בבית הכנסת בירושלים (צילום: משה כהן)
זירת הפיגוע בבית הכנסת | צילום: משה כהן

נמשכת שורת הגינויים לטבח בבית הכנסת בירושלים - גם בעולם הערבי והמוסלמי: שעות לאחר שיושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינה את הרצח, כעת מצטרפים אליו גם שרי החוץ של טורקיה ושל בחריין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנו מגנים כל מתקפה באתרים קדושים", אמר שר החוץ הטורקי קאבוסגולו. "אנו חושבים ומאמינים שמדובר בפעולה לא צודקת". עם זאת, שר החוץ הטורקי מתח ביקורת גם על התנהלות ממשלת ישראל. "אנו מגנים גם את המתקפות של חיילים ישראלים במסגד אל אקצה. למרבה הצער אנו מצויים בעיצומו של מעגל אכזרי".

שר החוץ של בחריין חאלד בן אחמד גינה גם הוא את מתקפת הטרור. "אני מגנה את הרצח של אנשים חפים מפשע בבית הכנסת. הפשע הזה אינו משתלם", אמר. בדומה לעמיתו הטורקי, בחר גם שר החוץ של בחריין לסייג את הודעת הגינוי והדגיש כי הוא מתנגד לענישה קולקטיבית של העם הפלסטיני בעקבות ההסלמה.

אבו מאזן: "מגנה רצח אזרחים"

מוקדם יותר יצא יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נגד הרצח הנפשע. "אנו מגנים רצח אזרחים, ולא משנה מאיזה צד", אמר. "היום אנו מגנים את רצח המתפללים היהודים שאירע באחד מבתי הכנסת של ירושלים", אמר אבו-מאזן והוסיף: "כמו כן אנו מגנים את כל מעשי האלימות וקוראים להפסקת הפלישות למסגד אל-אקצה".

קרי שוחח עם נתניהו (צילום: טוויטר)
קרי שוחח עם נתניהו | צילום: טוויטר

בהודעה הפלסטינית נאמר עוד כי הם מתנגדים גם "לפרובוקציות של המתנחלים וההסתה של כמה מהשרים הישראלים. הנשיאות הפלסטינית מדגישה כי הגיעה העת לסיום הכיבוש, ומחויבת לפתרון צודק המבוסס על שתי מדינות, על סמך ההחלטות הבינלאומיות, וכן מחויבת לשמור על אווירת רגיעה ועל ההבנות שהושגו בעמאן".

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שניסה בשבוע האחרון להרגיע את הרוחות במזרח התיכון בכלל ובירושלים בפרט, שוחח הבוקר עם ראש הממשלה נתניהו והביע את תנחומיו בפני משפחות קורבנות הטבח. נתניהו אמר לו בתגובה כי "מדובר בתוצאה ישירה של ההסתה של אבו-מאזן, זה רצח מתועב במקום קדוש".

במסיבת עיתונאים משותפת עם מקבילו הבריטי בלונדון, אמר קרי: "שוחחתי עכשיו בטלפון עם ראש ממשלת ישראל, הבוקר פלסטינים תקפו יהודים שהתפללו בבית כנסת. אנשים שבאו לעבוד את אלוהים נטבחו והוכו בגרזן בפעולה שהיא מעשה טרור גרידא, זהו מעשה ברוטאלי וחסר היגיון".

קרי קרא להנהגה הפלסטינית לגנות את הפיגוע באופן החריף ביותר. "לאלימות מסוג זה אין מקום, ודאי לא אחרי השיחות שערכנו בעמאן". זמן קצר לאחר מכן פרסמה הרשות הפלסטינית הודעת גינוי לטבח. "אנו מגנים הרג מאמינים יהודים במקום תפילתם ומגנים הרג אזרחים, ולא משנה מי שביצע אותו".