הדרך לדרכון ספרדי סבוכה ויקרה (צילום: רויטרס)
בדרך להכרה? דגל ספרד | צילום: רויטרס

למרות גל הפיגועים, התמיכה הדיפלומטית במדינה פלסטינית מתגברת: מחוקקים ספרדים הצטרפו לחזית המדינית הפרו-פלסטינית וקראו אמש (שלישי) לממשלתם להכיר במדינה פלסטינית. ההחלטה, שאינה מחייבת את ממשלת ספרד, התקבלה בתמיכת נציגי כל המפלגות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהחלטה שאושרה ברוב מוחץ בבבית התחתון של הפרלמנט, נכתב כי על ממשלת ספרד להכיר במדינת פלסטין "רק כאשר ישראל והפלסטינים יגיעו לפתרון משותף לסכסוך". ההחלטה נוסחה בדומה לאלו שאושרו לאחרונה בבית התחתון של הפרלמנט הבריטי ובבית המחוקקים האירי - וגם לתמיכה של ממשלת שוודיה החדשה.. המחוקקים הספרדים קראו למדינות נוספות באיחוד, כגון צרפת, להצטרף לדרישה להכרה.

"עלינו לא רק לקרוא לדיאלוג, חשוב ככל שיהיה, אלא גם לשלוח מסר פוליטי חזק", טענה טרינידד חימנז, נציגת המפלגה הסוציאליסטית. "המסר הוא שאנו מאמינים פה אחד שההכרה במדינה פלסטינית היא התרומה הכי גדולה שלנו להשגת שלום". עם זאת, הדגישה חימנז, "אין לראות בהחלטה כצעד נגד מישהו אלא כתגובה בונה מארצנו, שרוצה לראות את הקץ של שפיכות הדמים".

ההחלטה אושרה ברוב מוחץ שעות ספורות לאחר הפיגוע בבית הכנסת בירושלים - דבר שעורר את זעמה של "מפלגת העם" השלטת. ביאטריס רודריגז, סלמונס, נציגת המפלגה, טענה בדיון כי המתקפה "מוכיחה שזה לא הזמן הנכון לדרוש הכרה", אך רוב המחוקקים חלקו על דבריה.

שר החוץ הספרדי, חוזה מנואל גרסיה מרגלו, נכח בדיון כנציג יחיד מהממשלה. לדבריו, הממשלה מחויבת כעת לפעול למען דיאלוג בין הצדדים. "אני כאן כדי להביע תקווה שההצהרה של הקונגרס תסייע בהסרת המחסומים בתהליך השלום שתקוע כבר זמן רב", הוסיף.