פתח את החלון: "רציתי קצת אוויר". אילוסטרציה (צילום: יונתן בייסקי, חדשות 2)
פתח את החלון: "רציתי קצת אוויר". אילוסטר | צילום: יונתן בייסקי, חדשות 2

נוסע בטיסה בסין פתח את יציאת החירום שמעל הכנף לפני ההמראה בגלל שהוא "רצה אוויר צח". האירוע מצטרף לסדרה של אירועים הנוגעים להתנהגות הנוסעים בטיסות בסין, שמעוררת אצל השלטונות את השאלה כיצד להסביר כיצד להתנהג לאילו הטסים בפעם הראשונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העיתון "סאות' צ'יינה מורנינג פוסט" מדווח כי האירוע התרחש בשבוע שעבר, בטיסה של חברת שיאמן אייר בין הנגזו לצ'נגדו. לתדהמת הנוסעים, בזמן שהמטוס סיים את העלאת הנוסעים, האיש פתח את יציאת החירום שמעל הכנף והוציא את ראשו החוצה. כשהצוות שאל אותו למעשיו הוא ענה שהוא הרגיש חנוק ורצה לנשום מעט אוויר צח.

צוותי התחזוקה של החברה הגיעו מיד למטוס, סגרו ונעלו את הדלת ובסופו של דבר הטיסה יצאה לדרכה באיחור קל. חברת התעופה החליטה לא להעניש את האיש או לקרוא למשטרה לאחר שהתברר כי מדובר באדם מבוגר שטס לראשונה בחייו, והוא לא הכיר את נהלי ההתנהגות בטיסה.

"הוא לא גרם לנו נזק כלכלי משמעותי ולא סיכן אדם. הסברנו לו מדוע אסור לפתוח את הדלת, הוא התנצל והטיסה התבצעה כרגיל כשהוא על הסיפון", הסביר מנהל התחנה של חברת התעופה לעיתון "סאות'רן מטרופוליס דיילי" המודפס במחוז חונאן שבדרום סין. חלק מהכותבים ברשתות החברתיות בסין היו פחות סלחניים כלפי האיש, וטענו כי החברה הייתה צריכה לתבוע אותו על הנזק.

בסין מתלבטים: איך להסביר לטסים לראשונה את הנהלים?

עליית רמת החיים בסין העממית לצד שיפור בתשתיות התעופה במדינה הופכות את חווית הטיסה לנגישה לעשרות מיליוני בני אדם שלא יכלו להרשות לעצמם לטוס עד עתה. במקביל, כמה מהמסורות באזורים הכפריים של סין לא מתקבלים בהבנה בקרב הנוסעים, ותקריות הקשורות לפערי תרבות והבנה מתרחשות חדשות לבקרים.

כך לדוגמא, רק יום לפני התקרית אדם אחר שנחת בנמל התעופה בשיאן פתח את יציאת החירום אחרי הנחיתה כי "רצה לצאת מהמטוס מהר יותר". בטיסה אחרת, נוסעת סינית שהייתה בדרכה לתאילנד שפכה מים רותחים ואיטריות על הדיילת לאחר שלא ניתן לה לשבת ליד בן זוגה. בתקרית אחרת שאירעה בחודש שעבר, נוסעים שטסו לראשונה בחייהם - מסין לקנדה - אפשרו לבנם הפעוט לעשות את צרכיו על המושב במקום בשירותים. בטיסה מסין להונג קונג, שתי נשים התקוטטו באלימות בגלל בכי של תינוק.

כעת, אנשי המפלגה הקומוניסטית של סין שוקלים כיצד ללמד את הסינים על נהלי הבטיחות וההתנהגות במטוס, במיוחד באזורים כפריים שם רבים מהנוסעים עולים בפעם הראשונה בחייהם לטיסה. נציב התחבורה של מחוז חונאן אמר לעיתון הסיני, כי הם שוקלים להציב כרזות בנמלי התעופה שיסבירו בקצרה את כללי הבטיחות.