פוטין, ארכיון (צילום: רויטרס)
מנסה להרגיע. פוטין, ארכיון | צילום: רויטרס

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס היום (חמישי) למשבר הכלכלי החמור הפוקד את ארצו בעקבות קריסת מחירי הנפט והפיחות החד ברובל, והאשים "גורמים חיצוניים" בהתפתחויות. פוטין הבטיח שרוסיה תתגבר על האתגרים שלה ותחזור לצמוח - לכל היותר עד 2017.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הצמיחה נמצאת בפתח משום שהמצב הכלכלי ישתנה והצמיחה של הכלכלה הגלובלית תזדקק למשאבים נוספים", אמר נשיא רוסיה במסגרת נאומו השנתי במוסקבה. הוא ציין הבנק המרכזי במדינה אינו צריך להתשמש ברזרבות שלו במטרה לבלום את צניחת הרובל: "בתרחיש הכלכלי הקיצוני ביותר המשבר יימשך שנתיים ולאחר מכן הצמיחה תשוב".

דבריו של פוטין מגיעות על רקע הטלטלה שפקדה את רוסיה בשבוע החולף, שבמהלכה נאלץ הציבור הרוסי לראות את המטבע והבורסה המקומית צונחים בשיעור חד. לפי הערכות בשוק, כלכלת רוסיה תתכווץ בקצב של 4.5% השנה אם מחירי הנפט יישארו מתחת ל-60 דולר לחבית.

באמצעות הנאום, מנסה פוטין להשיב את אמון העם ולשכנע את אזרחי רוסיה כי המדינה נמצאת במסלול התאוששות. "האירועים שמתרחשים עכשיו מחוץ לרוסיה משפיעים על כולנו, אבל הם יהפכו אותנו ליעילים יותר ויובילו אותנו למסלול מפותח יותר", טען. "אנו חייבים להבטיח את הרכוש הציבורי, להפסיק לרדוף אחרי אנשים עם סיוע של זרועות החוק".

"הכלכלה הרוסית תהפוך יעילה יותר" (צילום: רויטרס)
"הכלכלה הרוסית תהפוך יעילה יותר" | צילום: רויטרס

המשבר הכלכלי ברוסיה מדאיג את העולם

פוטין אמר שהיציבות ברוסיה תהיה אפשרית רק אם המדינה תקבל את תמיכת העם: "היציבות היא הבסיס ואין בסיס חזק יותר מתמיכת העם הרוסי. אני יודע שיש כזו תמיכה במדיניות החוץ שלנו וגם במדיניות הפנים".

המשק הרוסי בנוי על ייצוא נפט, ובעקבות הירידה החדה במחיר הזהב השחור בחודשים האחרונים - הרובל צונח. אם מוסיפים לכך את העובדה שרוסיה נפגעה מסנקציות שהוטלו עליה בעקבות הפלישה לאוקראינה, מתקבלת תמונה כלכלית קודרת עד כדי חשש לפשיטת רגל של אחת הכלכלות הגדולות בתבל.

שעות ספורות אחרי ההודעה הרוסית, בשוקי הכספים של מוסקבה עמד שוויו של דולר אחד על 79 רובל - פיחות של כ-20% ועדות ברורה לכך שהכלכלה הרוסית נמצא בצרות. הבנק המרכזי במוסקבה כיוון את נשק הריבית במלוא העוצמה והעלה אותה לשיעור של 17%, אבל גם זה לא עצר את הידרדרות המטבע והנפילות בבורסה.

כעת, ישנם שני גורמים המאיימים על הכלכלה הרוסית: מחירי הנפט שצונחים עוד ועוד יחד עם הסנקציות הכלכליות שהטיל המערב על פוטין. ההערכה היא כי המשבר הרוסי לא יגרום למשבר כלכלי עולמי מאחר ולא ידוע על גופים פיננסיים גדולים המושקעים ברוסיה, שהתמוטטותם עלולה לגרום לאפקט דומינו מדאיג.