מהומות במיזורי, מיזורי (צילום: חדשות 2)
המהומות במיזורי, לפני חודשיים | צילום: חדשות 2

בפעם השלישית בתוך שלושה חודשים, שוטר יורה למוות באדם אפרו-אמריקני לא חמוש ללא סיבה נראית לעין. הפעם זה קורה בעיר פיניקס שבדרום-מערב ארצות הברית, שם נכנסים לכוננות מהומות אחרי אירועים דומים בשבועות האחרונים בפרגוסון ובניו יורק.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המקרה הנוכחי התרחש כשאדם בשם רומיין בריסון (34) ישב ברכבו מחוץ לחנות מכולת מקומית. הוא נורה למוות בידי שוטר לאחר ששני בני אדם טענו כי הוא מוכר סמים מרכבו. לובש המדים שניגש אליו חשב שהוא חמוש ברובה ועימות מילולי ניצת בין השניים. בריסון יצא מהרכב והחל להתעמת עם השוטר - שירה בו למוות כשחשב שהוא חמוש.

השוטר טען כי הוא חשב שהגבר שולח את ידו אל מותניו כדי לשלוף נשק, אך מחיפוש על גופו של ההרוג לא נמצא שום כלי נשק או תחמושת. דווקא בכלי הרכב אותר כלי נשק, שאותו החזיק ההרוג בצורה חוקית, אך לא נעשה בו שימוש במהלך האירוע. השוטר, המשרת במשטרה מזה שבע שנים, טען כי ביקש ממנו מספר פעמים להראות את ידיו ורק כששלח את ידו אחורנית הוא ירה בו.

תבערה בפרגוסון, הפגנות בניו יורק

בשלב הזה יצא האיש מרכבו וניסה לברוח לדירת מגורים סמוכה, אז השוטר תפס אותו והתעמת איתו, וכשחשב שהוא שולח יד לעבר נשק הוא ירה בו. מהמשטרה המקומית נמסר כי "השוטר ביקש מהאיש מספר פעמים להזדהות ולהראות את ידיו, אך הוא סירב וקילל את השוטר ללא הרף".

האירוע בפיניקס רק מוסיף שמן למדורה הבוערת בארצות הברית סביב התנהלות המשטרה מול אזרחים אפרו-אמריקנים. בחודש ספטמבר ירה למוות שוטר בצעיר בן 17 בעיר פרגוסון במיזורי לאחר שזה חשב שהוא נושא נשק. הצעיר לא נשא נשק, חבר מושבעים החליט לא להעמיד את השוטר לדין - והאירוע יצר מהומות גזעיות אלימות לעתים בערים רבות.

הלילה התקיימו הפגנות סוערות גם בעיר הגדולה בארה"ב, ניו יורק, לאחר שחבר מושבעים אחר החליט שלא להעמיד לדין שוטר שחנק למוות אדם שחור לאחר שמכר סיגריות באופן לא חוקי. ההרוג צעק מספר פעמים "אני לא יכול לנשום" אך השוטר לא הרפה ממנו, והאיש בסופו של דבר מת כתוצאה מהחניקה. על פי החוקה האמריקנית, תובע יכול להגיש כתב אישום רק לאחר שחבר מושבעים מאשר את האישומים.