מאבק חזיתי במנהלת הכנסיה הקתולית (צילום: AP)
מאבק חזיתי במנהלת הכנסיה הקתולית | צילום: AP

הבכיר בעולם הקתולי נגד הכנסייה הקתולית: האפיפיור פרנציסקוס יצא היום (שני) במתקפה חזיתית נגד הבירוקרטיה בכנסיה הקתולית ובוותיקאן - ה"קוריה". פרנציסקוס טען שוועד הבכירים "נגוע במחלה - מחלת תחושת חיי הנצח" שמובילה לרברבנות ויתר בירוקרטיה: "אתם שוכחים את יום הדין בפני האל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הפניה החגיגית שלו ל"קוריה" - פניה מסורתית שנערכת לקראת חג המולד - האפיפיור הזהיר את הנהגת הכנסייה ואמר ש"אינה מנסה לרפא את גופה החולה". פרנציסקוס אמר כי "הפתולוגיה של הכוח עשויה להוביל את האנשים להבנה שיש להם מעמד עליון על פני אחרים במקום העמידה לשירותם של האחרים".

הוא אף האשים חלק מאנשי הקוריה שיש להם "לב של אבן - אלו שמאבדים את שלוותם הפנימית, את היוזמה הרעננות והחוצפה, אלו שמתחבאים מאחורי דפים, הופכים למכונות של נהלים במקום אנשי האל". לדבריו, "זה מסוכן לאבד את הרגישות האנושית שכל כך נחוצה לאלו הרוצים לבכות עם הבוכים ולשמוח עם השמחים".

כדוגמא לאחת המחלות של הכנסיה הקתולית, האפיפיור טען כי העובדה שאין שיתוף פעולה בין הגופים ושהוותיקן סובל מניתוק מעידה על "אלצהיימר רוחני". האפיפיור המהפכן, כפי שרבים קוראים לו בעולם הקתולי, דיבר גם על ההתעללות בילדים בכנסיה, בשחיתות וסוגיות נוספות שהוא מבקש לשנות מאז נבחר על ידי הקוריה במרס 2013.

הדברים מעוררים הרבה מאוד ביקורת בקרב הכנסייה: חלק מהבישופים השמרנים יותר טוענים, בחשאי, שהאפיפיור הורס את היסודות עליהם בנויה הכנסייה הקתולית. הגורמים טענו כי דברי האפיפיור - הכוללים התבטאויות ליברליות בנושא גרושים או הומוסקסואלים או המאבק באנשי מנהלת הכנסיה - מערערים את מעמד הכנסייה בעיני המתפללים.