יין אדום - פתרון לאסטרונאוטים (צילום: מנדי הכטמן / פלאש ן90, חדשות)
יין אדום - פתרון לאסטרונאוטים | צילום: מנדי הכטמן / פלאש ן90, חדשות

מחקר גילה כי רכיב ביין אדום שמכונה 'רזברטרול' יכול למנוע את היחלשות שרירי האסטרונאוטים בזמן שהם נמצאים בחלל. הרזברטרול מופיע באופן טבעי בקליפות ענבים ואוכמניות והוא היה מוקד המחקר המדעי במרכז הרפואי "בית ישראל" של אוניברסיטת הרווארד. המחקר מצא שהרכיב מונע את ניוון השרירים ברמת כבידה דומה לזו שבמאדים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

החוקרים מצאו כי החומר הכימי יכול לשמר את תפקוד השרירים ולהפחית את התנוונותם בתנאי כוח משיכה הדומים לאלו שבמאדים. מכיוון שלמאדים יש רק 40% מכוח המשיכה שיש בכדור הארץ, אסטרונאוטים המבלים זמן רב בכוכב האדום, משתמשים פחות בשריריהם ולכן הם נחלשים.

ניוון שרירים הוא תוצאה כמעט מיידית של טיסה לחלל, כאשר מחקרים שנערכו על צוותים במהלך 50 השנים האחרונות גילו כי אסטרונאוטים יכולים לאבד עד 20% ממסת השריר שלהם תוך פחות משבועיים.

על מנת למנוע זאת, האסטרונאוטים החייל ועובדים בתחנת החלל הבינלאומית (ISS), נאלצים להתאמן בכל יום במשך מספר שעות. ועדיין, הם צריכים לעבור שיקום של כחודשיים כאשר הם חוזרים לכדור הארץ. "לאחר חמישה עשורים של משימות במסלול כדור הארץ הנמוך, מדענים מבינים יחסית את ההשפעות על גוף האדם. אך ההשלכות של כוח הכבידה הנמוך פחות מובנות", אמר ד"ר מורטרוקס.

אמנם המחקר לא נותן פתרון שיעזור בהכרח לבני האדם הראשונים שיגיעו למאדים. בכדי לבחון את הנושא, צוות החוקרים ישתמש בטכניקה של הורדת כוח הכבידה לרמה שבכוכב מאדים, כפי שנוסה על חולדות ועכברים. "גישה זו אמנם יעילה אך היא מציבה מגוון אתגרים. ביניהם זרימת דם לקויה והתעקמות עמוד השדרה", סיפר ד"ר מורטרוקס. "בכדי לשמור על בעלי החיים התאמנו להם רתמה מיוחדת שתמנע את הסכנה".

בעלי החיים שנבדקו חולקו לשתי קבוצות, אחת קיבלה רזברטרול והשנייה לא. הממצאים הראו שתוסף הרזברטרול הוביל לעלייה משמעותית במסת השריר ולהגנה על הרכב השרירים. לפי ד"ר מורטרוקס, המחקר "מדגיש כי תרכובות טבעיות יכולות להיות המפתח לשמירה על בריאות האדם כשאנחנו במסע לירח ולכוכב האדום - מאדים".