מערכת S-400 רוסית (צילום: רויטרס, חדשות)
מערכת S-400 רוסית | צילום: רויטרס, חדשות

מתיחות סביב עסקת הנשק: ממשל טראמפ צפוי להודיע בימים הקרובים על חבילת סנקציות שיוטלו על אנקרה בעקבות רכישת מערכת ההגנה S-400 מרוסיה - כך דווח אמש (בין ראשון לשני) בסוכנות הידיעות בלומברג האמריקנית. זאת לאחר שחרף האזהרות מוושינגטון, קיבלה טורקיה בסוף השבוע האחרון חלקים ראשונים מתוך המערכת המתקדמת, ויתר החלקים צפויים להגיע כבר בימים הקרובים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הדיווח, הממשל בחר באפשרות אחת מתוך השלוש שעמדו בפניו במסגרת החוק, וזקוק כעת לאישורו של הנשיא כדי להוציא את המהלך לפועל. כמו כן, לפי אחד הגורמים ששוחח עם בלומברג, בארה"ב מתכננים להמתין עם ההודעה הסופית עד שיחלוף יום הציון לניסיון ההפיכה שאירע לפני שלוש שנים נגד הנשיא ארדואן, שיחול מחר. זאת על מנת להימנע מחיזוק הטענות, הנפוצות בקרב תומכי ארדואן, על כך שלאמריקנים היה חלק בניסיון ההפיכה.

מערכת הטילים, היום (צילום: הטלוויזיה הטורקית‎, חדשות)
מערכת S-400 רוסית | צילום: הטלוויזיה הטורקית‎, חדשות

אתמול דווח כי במסגרת עסקת הנשק של טורקיה עם רוסיה הגיע לאנקרה משלוח נוסף של טילי S-400 להגנה נגד מטוסים. "המטוס הרוסי הרביעי שמוביל את הטילים נחת בנמל התעופה מורטד הסמוך לאנקרה", אישר משרד ההגנה הטורקי. זאת לאחר שיום קודם לכן נחתו בטורקיה שלושה מטוסי ענק רוסיים הנושאים חלקים מהמערכת.

ארה"ב חוששת כי על רקע צירוף הטילים למערך ההגנה של טורקיה, ידלוף מידע מסווג אודות מטוס החמקן האמריקני, ה-"F-35", ויגיע לידי הרוסים. אי לכך, בוושינגטון איימו לשלול מטורקיה את הגישה למטוס זה.

מטוס חמקן F-35 (צילום: חדשות)
מטוס חמקן F-35 | צילום: חדשות

גם בברית נאט"ו המאגדת את המדינות המערביות, וכוללת בתוכה את טורקיה, הביעו דאגה לנוכח "הפוטנציאל וההשלכות של רכישת הטילים". חברי הקונגרס האמריקני הביעו אף הם התנגדות נחרצת למהלך וגם איימו בסנקציות. "לנשיא ארדואן הוצבו אפשרויות ברורות - אך למרבה הצער, ברור שהוא עשה את הבחירה הלא נכונה", אמרו בבית הלבן.

מנגד, באנקרה התייחסו בביטול לאזהרות וביום שישי שר החוץ הטורקי אמר לכתבים: "אנו חוזרים על כך בכל פעם - העסקה סגורה". לדבריו, עסקת הנשק תימשך כמתוכנן.

נאום ארדואן על רצח העיתונאי הסעודי (צילום: רויטרס, חדשות)
יעמוד בפני סנקציות? ארדואן | צילום: רויטרס, חדשות

במאי האחרון הצהיר נשיא טורקיה ארדואן כי ארצו תקבל מטוסי חמקן 35-F אמריקאים במוקדם או במאוחר. "במוקדם או במאוחר נקבל את משלוח ה-35-F, את הציוד הנלווה וגם 400-S יגיעו לארצנו", ציין ארדואן והתייחס גם למערכות ההגנה האווירית מתוצרת רוסיה. "אין דרך חזרה בעניין ה-400-S, זה סגור", הדגיש הנשיא הטורקי. בטורקיה ציינו כי עוד ב-2017 החליטו לרכוש את המערכות מתוצרת רוסיה לאחר שנסיונות להשיג מערכות מקבילות מארה"ב לא צלחו - וזאת בזמן שארה"ב מכשירה בשטחה טייסים טורקים על מטוסי החמקן 35-F.

בנוסף, ציין ארדואן כי לאחר שתושלם הספקת מערכות ה-400-S מרוסיה, יעבדו שתי המדינות על פרוייקט משותף של יצור מערכות 500-S שהרוסים טענו לאחרונה שיש התקדמות בפיתוח שלהן. "תהיה הפקה משותפת של 500-S אחרי 400-S", השיב ארדואן לשאלה בנושא, כך על פי דיווח של רשת אלג'זירה.