תופעת עישון הטבק באידוי הפכה למכת מדינה בקרב בני נוער בארה"ב, והנתונים מצביעים על עלייה חדה במספר המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות, לצד ירידה חדה בגיל ההתחלה. הנושא עלה שוב לכותרות השבוע לאחר ששמונה נערים מוויסקונסין אושפזו בבית חולים לילדים עם נזק חמור לריאות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הנערים שהגיעו לבית החולים התלוננו על קשיי נשימה, שיעול חריף וכאבים בחזה. חלקם הגיעו במצב של קוצר נשימה ואושפזו במחלקת טיפול נמרץ נשימתי. בתשאול סיפרו כולם לצוות הרפואי כי לאחרונה החלו לאחרונה לעשן סיגריות אלקטרוניות. מרבית הנערים שוחררו לאחר שקיבלו טיפול בסטרואידים, אך גם כעת לא ברור אם נגרם להם נזק ריאתי בלתי הפיך.

לאור המצב המדאיג, ביום חמישי האחרון זומנו בכירי חברת ג'ול, יצרנית הסיגריות האלקטרוניות הגדולה בעולם, לשימוע בפני בית הנבחרים. בשימוע הודו כי המוצר לא מיועד כלל לבני נוער. אולם, בדיון לקחו חלק גם בני נוער שהתמכרו לעישון באידוי - ונגמלו, והם חשפו כי נציגי ג'ול הגיעו לבית ספרם, הציגו את המוצר ושכנעו אותם שאינו מסוכן.

בניסיון לבלום את המגמה, השיק השבוע מנהל המזון והתרופות האמריקני קמפיין עבור בני הנוער בארה"ב בהובלת אמן אשליות מוכר תחת הסיסמא: "המחיר האמיתי". המסר של הקמפיין ברור - לחשוב שסיגריה אלקטרונית לא מזיקה זו אשלייה.