מערכת הטילים, היום
מערכת הטילים, היום | צילום: הטלוויזיה הטורקית‎, חדשות

טורקיה קיבלה היום (שישי) מרוסיה את המשלוח הראשון של מערכת ההגנה מפני טילים S-400 – זאת חרף איומים חוזרים ונשנים מארצות הברית. וושינגטון התריעה בעבר כי תבטל מכירת מטוסי F35 לטורקיה אם תרכוש את המערכת המתקדמת מרוסיה, מחשש שטכנאים רוסים שיפעילו את המערכת יקבלו גישה למטוסים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר אמר שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'אבושולו, כי "כמו שאנחנו תמיד אומרים, עסקת ה- S-400 סגורה והתהליך ממשיך כמתוכנן. אנחנו מתאמים את זה, מבחינת ההובלה ואישורי כוח האדם התהליך נמשך. משרד ההגנה שלנו מסר את כל הפרטים הנחוצים, ונכון לעכשיו אין כל בעיה והמשלוח יעבור באופן המיטבי".

במאי האחרון הצהיר נשיא טורקיה ארדואן כי ארצו תקבל מטוסי חמקן 35-F אמריקאים במוקדם או במאוחר. "במוקדם או במאוחר נקבל את משלוח ה-35-F, את הציוד הנלווה וגם 400-S יגיעו לארצנו", ציין ארדואן והתייחס גם למערכות ההגנה האווירית מתוצרת רוסיה. "אין דרך חזרה בעניין ה-400-S, זה סגור", הדגיש הנשיא הטורקי.

ארדואן. לא חושש
ארדואן. לא חושש | צילום: רויטרס, חדשות

בטורקיה ציינו כי עוד ב-2017 החליטו לרכוש את המערכות מתוצרת רוסיה לאחר שנסיונות להשיג מערכות מקבילות מארה"ב לא צלחו. כל זאת בזמן שארה"ב מכשירה בשטחה טייסים טורקים על מטוסי החמקן 35-F.

בנוסף, ציין ארדואן כי לאחר שתושלם הספקת מערכות ה-400-S מרוסיה, יעבדו שתי המדינות על פרוייקט משותף של יצור מערכות 500-S שהרוסים טענו לאחרונה שיש התקדמות בפיתוח שלהן. "תהיה הפקה משותפת של 500-S אחרי 400-S", השיב ארדואן לשאלה בנושא, כך על פי דיווח של רשת אלג'זירה.