מוגריני וזריף בשיחות הגרעין. יש תקווה?
מוגריני וזריף בשיחות הגרעין. יש תקווה? | צילום: רויטרס, חדשות

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, מסרבת לאבד תקווה בכל הקשור להסכם הגרעין עם אירן. "הוא לא במצב טוב, אבל הוא עדיין חי", אמרה היום (שני). לדבריה, היא לא יכולה לומר אם מדובר "בשעותיו האחרונות" של ההסכם. לדברי מוגריני, החברות הנותרות בהסכם לא רואות בהפרות האחרונות של אירן "משמעותיות", ואינן מעוניינות להפעיל את הסעיף שיוביל לביטול ההסכם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראש הממשלה נתניהו הגיב בחריפות לדברי מוגריני, ובסרטון מטעמו אמר: "התגובה של האיחוד להפרות האירניות מזכירה לי את הפייסנות האירופית של שנות ה-30 - גם אז היה מי שטמן את ראשו בחול ולא ראה את הסכנה מתקרבת", הטיח. "כנראה שיש כאלה באירופה שלא יתעוררו עד שטילים אירניים גרעיניים ייפלו על אדמת אירופה, אבל אז יהיה מאוחר מדי. אנחנו בכל מקרה נמשיך לעשות כל מה שצריך כדי למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני".

דבריה של הבכירה האירופית נאמרים על רקע מתיחות הולכת וגוברת בין אירן לארה"ב ובריטניה. הנשיא האמריקני האשים בשבוע שעבר את אירן בכך שהיא מעשירה אורניום מעבר לרמה שהותרה להם בהסכם גרעין בחשאי כבר זמן רב - זאת בניגוד להצהרת האירנים לפיה הם החלו לעשות זאת רק לאחרונה. הנשיא הוסיף שהוא מתכוון להחריף את הסנקציות הכלכליות נגד טהרן.

הדברים של טראמפ נאמרו על רקע דיון חירום שהתקיים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. הדיון שזומן על ידי הנציג האמריקני עסק בהודעה של אירן על העשרת אורניום לרמה של 5%. ארצות הברית טענה שההפרות של עסקת הגרעין על ידי אירן הן ניסיון סחיטה והזהירו את טהרן מפני בידוד הולך וגובר: "אין שום דרך אחרת להבין את הרחבת פרויקט הגרעין באירן מלבד ניסיון לסחוט את הקהילה הבינלאומית".

הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני
טראמ ורוחאני. עדיין מתנגחים | צילום: רויטרס, חדשות

"אנו קוראים לאירן לשנות את מהלכיה הגרעיניים האחרונים ולהפסיק כל תכנית להתקדמות נוספת בעתיד", הוסיף הנציג האמריקני. "ארה"ב מבקשת להבהיר - אנו פתוחים למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, אנו מציעים לאירן את האפשרות לנורמליזציה מלאה של היחסים".

בתוך כך, בסוף השבוע שרי החוץ של אירן ובריטניה שוחחו בעקבות עצירת מכלית הנפט האירנית והניסיון של משמרות המהפכה "לחטוף" מכלית בריטית כנקמה. שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף אמר לעמיתו כי אירן מעוניינת לפתור את הנושא ו"לא מחפשת להסלים את המתחים" - וזכה לתגובה אופטימית. שר החוץ הבריטי ג'רמי האנט אמר, לראשונה מאז תחילת המתיחות, כי ארצו מוכנה לשחרר את המכלית "גרייס 1" שנתפסה בגיברלטר בחשד שהפרה את הסנקציות נגד סוריה. עם זאת, הבריטים הציבו תנאי - ערובה שהנפט לא יגיע לסוריה. האנט כינה את השיחה עם זריף "בונה" וציין כי השחרור תלוי בהליך הפלילי בבתי המשפט בגיברלטר.