מטוס מודיעין רוסי (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
מטוס מודיעין רוסי (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

תקרית חריגה בין רוסיה וסין לדרום קוריאה: בכירים בסיאול אמרו הבוקר (שלישי) כי שלושה מטוסים רוסים ושני מטוסי קרב סינים התקרבו באופן חשוד למרחב האווירי של קוריאה הדרומית. אחד המטוסים אף חדר למרחב הטריטוריאלי של קוריאה ובכך הפר את הריבונות של המדינה. בתגובה בוצע ירי אזהרה של מאות כדורים לעבר המטוס. "המטוס חדר לשטח הטריטוריאלי של המדינה באופן חסר תקדים", דווח בדרום קוריאה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

מטוסי קרב דרום קוריאנים, מסוג F15 ו-F16 הוזנקו מיד וביצעו ירי אזהרה כנגד מטוסים המודיעין הרוסים. המטוסים הרוסים עזבו את האזור אך מסיבה שאינה ברורה הם שבו למרחב האווירי והמטוסים הדרום קוריאנים נאצלו לבצע ירי אזהרה נוסף.

מטוסי קרב סינים מסוג j-10‏‎ (צילום: רויטרס, חדשות)
מטוסי קרב סינים מסוג j-10‏‎ | צילום: רויטרס, חדשות

על פי הבכירים בממשל הקוריאני, זו פעם ראשונה שמתרחשת תקרית שכזו בין רוסיה לדרום קוריאה בה מטוס קרב רוסי מפר את החוקים בקוריאה הדרומית וחודר למרחב האווירי שלה. משרד הביטחון בסיאול הודיע כי בכוונתו לזמן בכירים מהשגרירות הרוסית במדינה כדי לנזוף בהם ולהביע בפניהם את הזעם על הפרת החוק הבינלאומי.

בתגובה להאשמות מצד דרום קוריאה, משרד ההגנה הרוסי התייחס לתקרית והכחיש את הטענות. על פי הרוסים, המטוסים הקוריאניים חצו את דרכם של המטוסים הרוסיים והעמידו אותם בסכנה. הרוסים טענו שמטוסיהם לא חדרו לשטח האווירי של קוריאה ושזוהי אינה הפעם הראשונה שקוריאה מפריעה למטוסים הרוסיים שפועלים מעל שטח נייטרלי.

בשנת 2013, לראשונה מזה 62 שנים, הודיעה דרום קוריאה שהיא מרחיבה את המרחב האווירי שלה לשטח שמעל מזרח הים הסיני. גם הסינים וגם היפנים טוענים שהשטח האווירי שייך להם. בשל המחלוקת, כוחות ההגנה האווירית של שלושת המדינות חופפות באזור שנקרא "לאודו".