מערכות הגנה אוויריות S-400, ארכיון
טילי s-400 | צילום: רויטרס, חדשות

טורקיה ממשיכה להתעלם מאזהרותיה של ארה"ב, ובמסגרת עסקת הנשק שלה עם רוסיה הגיע היום (שבת) לאנקרה משלוח נוסף של טילי S-400 להגנה נגד מטוסים. "המטוס הרוסי הרביעי שמוביל את הטילים נחת בנמל התעופה מורטד הסמוך לאנקרה", אישר משרד ההגנה הטורקי. במהלך היממה האחרונה הגיע משלוח הטילים והסוללות לצורך הפיכתם למבצעיים: אתמול נחתו שלושה מטוסי ענק רוסיים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ארה"ב חוששת כי על רקע צירוף הטילים למערך ההגנה של טורקיה, ידלוף מידע מסווג אודות מטוס החמקן האמריקני, ה-"F-35", ויגיע לידי הרוסים. אי לכך, בוושינגטון איימו לשלול מטורקיה את הגישה למטוס זה.

גם בברית נאט"ו המאגדת את המדינות המערביות, וכוללת בתוכה את טורקיה, הביעו דאגה לנוכח "הפוטנציאל וההשלכות של רכישת הטילים". חברי הקונגרס האמריקני הביעו אף הם התנגדות נחרצת למהלך וגם איימו בסנקציות. "לנשיא ארדואן הוצבו אפשרויות ברורות - אך למרבה הצער, ברור שהוא עשה את הבחירה הלא נכונה", אמרו בבית הלבן.

מנגד, באנקרה מתייחסים בביטול לאזהרות ואתמול שר החוץ הטורקי אמר לכתבים: "אנו חוזרים על כך בכל פעם - העסקה סגורה". לדבריו, עסקת הנשק תימשך כמתוכנן.

מערכת הטילים, היום
הגעת סוללת הטילים לטורקיה | צילום: הטלוויזיה הטורקית‎, חדשות

במאי האחרון הצהיר נשיא טורקיה ארדואן כי ארצו תקבל מטוסי חמקן 35-F אמריקאים במוקדם או במאוחר. "במוקדם או במאוחר נקבל את משלוח ה-35-F, את הציוד הנלווה וגם 400-S יגיעו לארצנו", ציין ארדואן והתייחס גם למערכות ההגנה האווירית מתוצרת רוסיה. "אין דרך חזרה בעניין ה-400-S, זה סגור", הדגיש הנשיא הטורקי. בטורקיה ציינו כי עוד ב-2017 החליטו לרכוש את המערכות מתוצרת רוסיה לאחר שנסיונות להשיג מערכות מקבילות מארה"ב לא צלחו - וזאת בזמן שארה"ב מכשירה בשטחה טייסים טורקים על מטוסי החמקן 35-F.

בנוסף, ציין ארדואן כי לאחר שתושלם הספקת מערכות ה-400-S מרוסיה, יעבדו שתי המדינות על פרוייקט משותף של יצור מערכות 500-S שהרוסים טענו לאחרונה שיש התקדמות בפיתוח שלהן. "תהיה הפקה משותפת של 500-S אחרי 400-S", השיב ארדואן לשאלה בנושא, כך על פי דיווח של רשת אלג'זירה.