הד"ר הצרפתיה שעצורה באירן בחשד לריגול (צילום: SCIENCES PO, חדשות)
ד"ר פריבה אדלקה שנעצרה באירן בחשד לריגול | צילום: SCIENCES PO, חדשות

בצל המתיחות בין משמרות המהפכה למערב בשל הפרות הסכם הגרעין, משמרות המהפכה אישרו הבוקר (שלישי) שהרפובליקה האסלאמית עצרה את ד"ר פאריבה אדלקה, אנתרופולוגית צרפתייה בת 60 ממוצא אירני, בתחילת חודש שעבר בחשד לריגול. נשיא צרפת מקרון דרש הסברים מטהרן: "אני מחכה להבהרות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אדלקה היא חוקרת בכירה במכון למדע המדינה בפריז והיא נעצרה בתחילת חודש שעבר. היא מוחזקת בבית הסוהר אווין באזור טהרן שבו כלואים אסירים בעלי מסוכנות גבוהה ואסירים פוליטיים. הבוקר אישרו באירן את הדיווחים שנפוצו על מעצרה של הצרפתיה, עשור לאחר מעצר של אקדמאית צרפתייה אחרת - ששוחררה רק עשרה חודשים לאחר מכן.

מקרון: ביקשתי הבהרות מרוחאני (צילום: רויטרס, חדשות)
מקרון: ביקשתי הבהרות מרוחאני | צילום: רויטרס, חדשות

"הנושא הזה מדאיג אותי מאוד", אמר אמש הנשיא הצרפתי במהלך מסיבת עיתונאים בבלגרד. "יידעו אותנו לפני כמה ימים (על המעצר) והייתה לי הזדמנות להעביר לא רק את המחאה שלי אלא גם את השאיפה שלי לקבל הבהרות מהנשיא רוחאני". על פי הידוע ברפובליקה האסלאמית אדלקה חשודה בריגול, אך מקרון הסביר כי אין בידי ארצו מידע על הסיבה שבגינה נעצרה האזרחית הצרפתית.

אירן מתעלמת מהבקשות של צרפת

משרד החוץ הצרפתי פרסם הצהרה שבה נמסר כי "השלטונות הצרפתיים בהקשר קשה הזה נקטו צעדים מול הרשויות באירן כדי לקבל מהן מידע על מצבה ועל תנאי מעצרה וביקשו גישה קונסולרית אליה, דבר הכרחי לשחרורה המהיר". אלא שלמרות הבקשה, משרד החוץ הצרפתי הוסיף כי "לבקשות אלה לא ניתנה תשובה מספקת".

לאחר הצהרה זו, פנו באתר של רשת "יורוניוז" שמשדרת מצרפת לשגרירות אירן בפריז, ובתגובה נאמר להם כי הם מודעים לעצם מעצרה של אדלקה ושהם יעשו "כל שביכולתם" כדי להשיג מידע מפי "גורמים מוסמכים". גם באישור הרשמי מצד אירן לא נמסרו פרטים נוספים על תנאי מעצרה של אדלקה או על התהליך המשפטי שנפתח נגדה.