אירן במסר למערב (צילום: רויטרס, חדשות)
מצעד צבאי בטהרן וברקע תמונת האיתוללה | צילום: רויטרס, חדשות

אירן ממשיכה להתגרות בעולם: פחות מיממה לאחר ששרת החוץ של האיחוד האירופי טענה כי פעולותיה של טהרן לא מהוות הפרה משמעותית של הסכם הגרעין, המנהיג הרוחני של טהרן האייתוללה עלי חמינאי הצהיר היום (שלישי) כי ארצו תישאר במסלול הנוכחי – ותמשיך להפחית את המחויבות שלה להסכם מ-2015.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"על פי שר החוץ שלנו, אירופה ביצעה 11 התחייבויות - שאף אחת מהן לא נשמרה על ידה", אמר חמינאי בטלוויזיה הממלכתית. "(אנחנו) עמדנו בהתחייבויות שלנו ואפילו מעבר להן ועכשיו כשהתחלנו להפחית את ההתחייבויות שלנו, הן מתנגדות לזה. כמה חצוף לא לעמוד בהתחייבויות שלך!".

שנה וחודשיים לאחר פרישתה של ארה"ב מההסכם, הציבה אירן אולטימטום למעצמות אירופה כדי שיגבו את הכלכלה המקומית ויאפשר למשמרות המהפכה להמשיך ולייצא נפט, חרף הסנקציות שמטיל הבית הלבן על טהרן.

במקביל להצבת האולטימטום, אירן הודיעה באופן רשמי שהתחילה להעשיר אורניום ברמה של 5%, רמה שמהווה הפרה של ההסכם שמתיר לטהרן העשרה ברמה של 3.67% ושנחשבת מתאימה להפקת אנרגיה גרעינית אזרחית.

מוגריני וזריף בשיחות הגרעין. יש תקווה? (צילום: רויטרס, חדשות)
מוגריני וזריף בשיחות הגרעין. יש תקווה? | צילום: רויטרס, חדשות

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני סירבה אתמול לאבד תקווה בכל הקשור להסכם הגרעין ואמרה כי "הוא לא במצב טוב, אבל הוא עדיין חי". עם זאת הסבירה שהיא לא יכולה לומר אם מדובר "בשעותיו האחרונות" של ההסכם. לדבריה, המדינות שחברות בהסכם לא רואות בהפרות האחרונות של אירן "משמעותיות", ואינן מעוניינות להפעיל את הסעיף שיוביל לביטול ההסכם. 

ראש הממשלה נתניהו הגיב בחריפות לדברי מוגריני ותקף את המדיניות האירופית. "התגובה של האיחוד להפרות האירניות מזכירה לי את הפייסנות האירופית של שנות ה-30' - גם אז היה מי שטמן את ראשו בחול ולא ראה את הסכנה מתקרבת", אמר. "כנראה שיש כאלה באירופה שלא יתעוררו עד שטילים אירניים גרעיניים ייפלו על אדמת אירופה, אבל אז יהיה מאוחר מדי. אנחנו בכל מקרה נמשיך לעשות כל מה שצריך כדי למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני".