"אהבה בשחקים" - גרסת המציאות: כמעט כולם מכירים את הסרט האלמותי "Top Gun", אך לא רבים יודעים כי הוא נקרא על שמו של בית הספר הטוב בעולם לטייסי קרב. בימים אלה מצלמים את סרט ההמשך - וזו הזדמנות מצוינת לקבל הצצה למרכז ההכשרה הייחודי בסן דייגו, קליפורניה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מטוסי הקרב של שנת 2019 מאפשרים אמנם להפיל מטוסי אויב על ידי שיגור טילים ממרחק של יותר ממאה קילומטר, אך בחילות אוויר רבים בעולם ובייחוד בחיל האוויר האמריקני, מאמינים שהפלת מטוסים במסגרת קרבות אוויר זו מיומנות שכל טייס קרב חייב ללמוד.

לומדים להפיל מטוסים (צילום: רויטרס, חדשות)
לומדים להפיל מטוסים | צילום: רויטרס, חדשות

טייסי הקרב עוברים אימונים מפרכים שכוללים קרבות אוויר בין הטייסת הכחולה לטייסת האדומה - שמדמה את האויב. טייסת זו מורכבת ממדריכי בית הספר ומטוסיה דומים ככל הניתן למטוסי האויב - גם בצבע, גם בצורה וגם ביכולות.

אין טייס קרב אמריקני שלא עובר ב"טופ גאן" - וכעת מוכשרים בו גם טייסים זרים. במשך שישה שבועות לומדים טייסי הקרב טקטיקה אווירית - איך לגשת, איך להתמודד, איך לחמוק ואיך להפיל. תחילה בקרבות אוויר של מטוס מול מטוס, בהמשך במבנים גדולים יותר של זוגות, רביעיות ושמיניות, ולבסוף גם במבנים רבי משתתפים של עשרות מטוסים שנלחמים זה בזה.

הטכניקה של יירוט מטוסי אויב מאפשרת לטייסים להיות טובים יותר, ולמרות שקיימת היום היכולת לשגר חימושים מתקדמים ממרחק רב, עדיין קיימת חשיבות רבה ליכולת ההטסה והתמרון של הטייסים. זו בדיוק הסיבה שהאמריקנים אינם נוטשים את המיומנות הבסיסית הזאת וממשיכים לאמן את טייסי הקרב שלהם בבית הספר האווירי הטוב בעולם.