קים ומון בפסגה הקודמת (ארכיון) (צילום: AP, חדשות)
קים ומון בפסגה הקודמת (ארכיון) | צילום: AP, חדשות

נשיא דרום קוריאה, מון ג'יאה-אין, התייחס הבוקר (שלישי) לפגישה המפתיעה בין טראמפ לקים ג'ונג און ואמר "על אף שמדובר ברגע טלוויזיוני טוב המפגש מסמל את קץ העוינות ההדדית בין המדינות". כבר לאחר הפגישה בין טראמפ וקים שהתקיימה שלשום באזור המפורז בין צפון קוריאה לדרום קוריאה אמר מון: "זהו תחילתו של עידן של שלום".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

עוד לפני הפגישה בין השניים מון שוחח בקצרה עם טראמפ ועם קים ואמר לשניים כי הפסגה הזו היסטורית ושמדובר "בפירות של הזעם". עוד אמר מון כי הציוץ של טראמפ טרם פגישתם הוא "חסר תקדים", והוא שהביא נשיא אמריקני ראשון לדרוך על אדמת צפון קוריאה.

הנשיא האמריקני הראשון שדורך בצ' קוריאה (צילום: רויטרס, חדשות)
הנשיא האמריקני הראשון שדורך בצ' קוריאה | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא דרום קוריאה שנכנס לתפקידו בשנת 2017 היה קרוב מאוד ודאג לקיים מהלכים דיפלומטים רבים שיביאו לפגישות בין טראמפ וקים זאת על מנת לפתור את המשבר בין המדינות. בתוך כך הוא נפגש עם קים שלוש פעמים במהלך השנה החולפת, ואף נפגש עם קים בעצמו וחצה את הגבול לצפון קוריאה.

ביום ראשון השבוע, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביקר באזור המפורז שבין שתי הקוריאות, שם נועד במשך כ-50 דקות עם מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און בניסיון לחדש את שיחות הגרעין בין המדינות. רגעים לאחר שפגשו זה את זה ולחצו ידיים, קים ליווה את טראמפ בצעד סמלי אל תוך שטח קוריאה הצפונית, ובכך הפך לנשיא האמריקני הראשון בהיסטוריה שדורך על אדמתה.

הפגישה המפתיעה בין טראמפ וקים (צילום: רויטרס, חדשות)
הפגישה המפתיעה בין טראמפ וקים | צילום: רויטרס, חדשות

בתום הפגישה טראמפ הודיע כי סיכם עם קים על חידוש שיחות הגרעין לאחר שאלה עלו על שרטון מוקדם יותר השנה. "הייתה לנו פגישה מוצלחת מאוד", טראמפ אמר לכתבים רגע אחרי שנפרד לשלום מקים. "הסכמנו למנות צוותים מיוחדים שינסו להגיע להסכמה על הפרטים". לדבריו הצוותים יעבדו יחד במהלך השבועיים-שלושה הקרובים, אך הנשיא האמריקני הדגיש כי הוא לא לחוץ בזמן.

"זה כבוד עצום להיות כאן", אמר טראמפ כשקים לצדו, רגע לפני הפגישה ביניהם. "חשתי גאווה רבה לחצות את הקו (לתוך קוריאה הצפונית). זהו רגע היסטורי ויום נהדר לעולם. אני חושב שמערכת היחסים שבנינו משמעותית מאוד עבור בני עמנו". טראמפ אף הזמין את קים לבקר בבית הלבן בוושינגטון.

טראמפ עובר לקוריאה הצפונית (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ עובר לקוריאה הצפונית | צילום: רויטרס, חדשות

קים ציין שהוא הופתע מאוד לאור ההזמנה הפתוחה של טראמפ לקיים את הפסגה המפתיעה, והוסיף: "רציתי לפגוש אותו שוב". לדבריו, הוא וטראמפ נהנים מ"מערכת יחסים מצוינת". "אני מקווה שהיא תהווה בסיס לדברים טובים יותר בעתיד שאנשים לא מצפים להם. הצעד הזה מוכיח את נכונותו (של טראמפ)", אמר קים שבהמשך הזמין את טראמפ לבקר בבירה פיונגיאנג.

רגעים לפני הפגישה בין המנהיגים, שאליה הצטרף גם נשיא קוריאה הדרומית מון ג'יאה-אין, אירעה תקרית חריגה כשדוברת הבית הלבן סטפני גרישם התקוטטה עם אנשי ביטחון צפון קוריאנים במהלך ההכנות לפגישה. בזמן שאנשי המדינה המבודדת זירזו את הכתבים לתוך המבנה התפתחה המולה בין הצדדים שבמהלכה גרישם נחבלה קלות.

טראמפ ומון משקיפים על צפון קוריאה (צילום: AP, חדשות)
טראמפ ומון משקיפים על צפון קוריאה | צילום: AP, חדשות

טראמפ הגיע לאזור המפורז יחד עם מקבילו הדרום קוריאני לאחר שהודיע במסיבת עיתונאים על כוונתו להיפגש עם קים. עם הגעתם לאזור המפורז, טראמפ ומון ביקרו בעמדת שמירה בצד הדרום קוריאני ותצפתו לכיוון צפון. לאחר מכן הם נפגשו עם חיילי קוריאה הדרומית.

"פעם היה פה סכסוך אדיר והמון מוות", אמר הנשיא. "עכשיו מאוד שליו כאן. אחרי הפסגה הראשונה שלנו הסכנה חלפה לגמרי. כעת זה עולם שונה לחלוטין, ואני אומר זאת שוב לאנשים שאומרים שלא השגנו דבר. השגנו כל כך הרבה".

טראמפ וקים נפגשו באזור הביטחון המשותף שבו מפטרלים חיילים משתי הקוריאות, בתקווה לחדש את שיחות הגרעין בין שתי המדינות. זו הפגישה השלישית בין שני המנהיגים והראשונה מאז כישלון הפסגה ביניהם בווייטנאם לפני כארבעה חודשים. כמו כן, זו תהיה הפעם הראשונה שמנהיגי ארה"ב וקוריאה הצפונית ייפגשו באזור המפורז מאז שהוקם לפני 66 שנה.