רוחאני וטראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
רוחאני וטראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

האולטימטום האירני לאירופה - פקע: לאחר שלל איומים והצהרות לוחמניות, משמרות ההפכה הודיעו הבוקר (ראשון) באופן רשמי שבתוך כמה שעות יתחילו להעשיר אורניום ברמה שחורגת ממה שהותר להם בהסכם הגרעין ב-2015 עם שש המעצמות. זאת, לאחר שאתמול גורם רשמי באירן דיווח על הכוונות של הרפובליקה האסלאמית לרויטרס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במסיבת עיתונאים שנערכה בטהרן הודיעו דיפלומטיים אירניים כי הרמה תהיה מעל 3.67%, הרמה שהותרה כאמור לאירן להעשיר אורניום ב-2015. לדבריהם, ארצם נתנה "מספיק זמן" לדיפלומטיה - אך למרות זאת טענו כי העשרת האורניום לא מהווה עדיין הפרה של הסכם הגרעין.

ההכרזה האירנית מגיעה בתאריך שבו פקע האולטימטום שהציבה למעצמות אירופה בניסיון שיגנו עליה מפני הסנקציות של ארה"ב. "האירופאים לא מילאו את הבטחותיהם להגן על האינטרסים של אירן במסגרת העסקה", הסביר בשבוע שעבר שר החוץ האירני זריף. "הצעד הבא שלנו יהיה העשרת אורניום מעבר ל-3.67%, המותר על פי העסקה".

3.67% היא הרמה שנחשבת מתאימה להפקת אנרגיה גרעינית אזרחית. חריגה מעל לרמה זו מסמנת את הצעד הראשון בתהליך שיכול, בסופו של דבר, להוביל ליצירת ראש נפץ גרעיני. עד כה, אירן הכחישה כי בכוונתה לפתח פצצת אטום.

שגריר אירן באו"ם, מאג'ד רוואנצ'י, שיגר איומים מעל במת מועצת הביטחון. לטענתו, אין טעם לפתוח בשיחות על הסכם הגרעין כל עוד ארצות הברית ממשיכה להפעיל את ה"סנקציות הלא חוקיות" נגד אירן. "אירן לבדה לא יכולה, לא מוכנה ולא תיקח על עצמה את כל העול כדי לשמר את ההסכם מ-2015".