עצרת של דמוקרטיה חדשה באתונה, בשבוע שעבר
עצרת של דמוקרטיה חדשה באתונה, בשבוע שעבר | צילום: רויטרס, חדשות

מפלגת האופוזיציה של השמרנים ביוון בדרך לשלטון אחרי שמדגם בחירות משותף של חמישה ערוצי טלוויזיה העניק לה יתרון מובהק על פני מפלגת "סיריזה" בראשות ראש הממשלה המכהן אלכסיס ציפראס. במשרד הפנים איששו את המהפך לפי התחזיות. ציפראס הכיר בהפסד והתקשר לברך את מנהיג מפלגת "דמוקרטיה חדשה" קיריאקוס מיטסוטאקיס, שיושבע לתפקיד כבר מחר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי המדגם, דמוקרטיה חדשה צפויה לגרוף בין 38-42% מהקולות בתום ספירת 80% מהקולות. סיריזה של השמאלי הקיצוני, שעלתה לשלטון בעיצומו של משבר כלכלי ב-2015, קיבלה במדגם 26.5-30.5% מהקולות וצפויה להיות המפלגה השנייה בגודלה בפרלמנט היווני.

תחזיות משרד הפנים היווני העניקה למפלגה של מיטסוטאקיס 39.8% מהקולות לעומת 31.5% למפלגה של ציפראס. בתרגום למושבים, שכלול תוצאות המדגם ותחזית משרד הפנים נותן לדמוקרטיה חדשה בין 155-167 מתוך 300 המושבים בפרלמנט.

בדרך הביתה. אלכסיס ציפראס
בדרך הביתה. אלכסיס ציפראס | צילום: רויטרס, חדשות

שר האוצר אוקליד טסקאלוטוס הכיר בהפסד ואמר בעקבות המדגמים כי מדובר ב"ניצחון מובהק לדמוקרטיה חדשה". בריאיון לטלוויזיה המקומית הוא אמר: "הציבור האמין בתוכנית שלהם, למרות שהיא הייתה עמומה". לדבריו, בוחרי סיריזה צריכים להתגאות בהישגיו של ציפראס.

מדובר בהישג השני בקלפיות של מפלגת הימין-מרכז לאחר שזכתה בבחירות המקומיות לפרלמנט האירופי בחודש מאי. מפלגת דמוקרטיה חדשה, שבראשה עומד מיטסוטאקיס בן ה-51, הבטיחה לבוחרים הקלות במסים, גידול בצמיחה ועידוד השקעות.

מנגד, ראש הממשלה ציפראס נמצא בעימות ממושך עם המלווים הרשמיים של יוון, שאותה הביא לסף יציאה מהאיחוד האירופי במסגרת מאבקו בצעדי הצנע. הוא שלט בראשות קואליציה צרה עם מפלגת ימין קיצוני.