הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ: "לאירן כדאי להיזהר" | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ איים על אירן הלילה (בין ראשון לשני) ואמר שהיא עושה "דברים רעים וכדאי לה להיזהר", זאת לאחר שמשמרות המהפכה הודיעו כי יגבירו את העשרת האורניום מעבר לרמה המותרת. טראמפ הוסיף כי אירן "לעולם לא תשיג נשק גרעיני".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במקביל, מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר כי הצעד של טהרן יוביל לעוד סנקציות נגדה "ולהעמקת הבידוד המדיני שלה". על רקע התגברות המתחים - צרפת, גרמניה ובריטניה הביעו דאגה מהצעד האחרון של אירן.

"הצעד הזה יוביל לעוד סנקציות", פומפאו (צילום: AP‎, חדשות)
"הצעד הזה יוביל לעוד סנקציות", פומפאו | צילום: AP‎, חדשותאתמול, אחרי שלל איומים והצהרות לוחמניות, הודיעו משמרות המהפכה באירן באופן רשמי כי בתוך כמה שעות יתחילו להעשיר אורניום מעבר לרמה שהותרה להם בהסכם הגרעין ב-2015 עם שש המעצמות. זאת, לאחר שלפני יומיים גורם רשמי באירן דיווח על הכוונות של הרפובליקה האסלאמית לסוכנות הידיעות רויטרס. לאחר ההודעה מפקד הכוחות האירניים, גנרל עבדולראהים מוסאבי, אמר הבוקר: "אירן לא מחפשת מלחמה עם אף מדינה".

במסיבת עיתונאים שנערכה בטהרן הודיעו דיפלומטיים אירניים כי הרמה תהיה מעל 3.67%, הרמה שהותרה כאמור לאירן להעשיר אורניום ב-2015. לדבריהם, העשרת האורניום לא מהווה עדיין הפרה של הסכם הגרעין.

מתקן להעשרת אורניום באירן, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
מתקן להעשרת אורניום באירן, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשותההכרזה האירנית הגיעה בתאריך שבו פקע האולטימטום שהציבה למעצמות אירופה בניסיון שיגנו עליה מפני הסנקציות של ארה"ב. "האירופאים לא מילאו את הבטחותיהם להגן על האינטרסים של אירן במסגרת העסקה", הסביר בשבוע שעבר שר החוץ האירני זריף. "הצעד הבא שלנו יהיה העשרת אורניום מעבר ל-3.67%, המותר על פי העסקה".

3.67% היא הרמה שנחשבת מתאימה להפקת אנרגיה גרעינית אזרחית. חריגה מעל לרמה זו מסמנת את הצעד הראשון בתהליך שיכול, בסופו של דבר, להוביל ליצירת ראש נפץ גרעיני. עד כה, אירן הכחישה כי בכוונתה לפתח פצצת אטום.

שגריר אירן באו"ם, מאג'ד רוואנצ'י, שיגר איומים מעל במת מועצת הביטחון. לטענתו, אין טעם לפתוח בשיחות על הסכם הגרעין כל עוד ארצות הברית ממשיכה להפעיל את ה"סנקציות הלא חוקיות" נגד אירן. "אירן לבדה לא יכולה, לא מוכנה ולא תיקח על עצמה את כל העול כדי לשמר את ההסכם מ-2015".