כ-60% מתושבי גרמניה חושבים שהתקפי הרעידות של קנצלרית המדינה, אנגלה מרקל, הם עניינה הפרטי, כך עולה מסקר שפורסם היום (שבת) בעיתון "אוגסבורגר אלגמיינן". 34% מהנשאלים חשבו אחרת וענו כי מדובר בנושא ציבורי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אלו שגרסו שהסוגיה שייכת לקנצלרית עצמה הם מי שזיהו עצמם כתומכי מפלגת ה-CDU השמרנית של מרקל, יחד עם רוב של סוציאל-דמוקרטים ואנשי איכות הסביבה. עם הטענות לפיהן מצבה הרפואי הוא דווקא עניין ציבורי הזדהו בין היתר תומכי המפלגה הימנית הקיצונית במדינה, ה-AfD.

מצבה הבריאותי של מרקל, שתחגוג את יום הולדתה ה-65 בשבוע הבא ועומדת בראשות ממשלת גרמניה כבר 14 שנים, העלה שאלות רבות ותפס מקום מרכזי בסדר היום במדינה. דובר הממשלה ניסה להרגיע את הרוחות ומסר כי מרקל בסדר והיא "כשירה לעבודה". גם מרקל הגיבה על הנושא וטענה: "אני משוכנעת שכמו שזה הגיע - זה ייעלם".

בחודש האחרון הקנצלרית סבלה משלושה התקפי רעד בלתי נשלטים באירועים פומביים, והשבוע אף תועדה בטקס קבלת פנים לראש ממשלת דנמרק כשהיא יושבת בזמן ההמנונים ולא נעמדת. הסרטונים עלו לכותרות בגרמניה וברשתות החברתיות, ובעקבותם החלו לרוץ ספקולציות וקונספירציות שאומרות שמרקל תפרוש מתפקידה בשנת 2021 בשל מצבה הבריאותי.

המקרה הראשון תועד בזמן שירת ההמנונים של גרמניה ואוקראינה, לאחר פגישה עם נשיא אוקראינה החדש ולדימיר זלנסקי. בפעם השנייה נצפתה מרקל כשידיה רעדו במהלך פגישה עם נשיא גרמניה פרנק-וולטר שטיינמייר, ובפעם נוספת תועדה הקנצלרית רועדת בזמן השמעת ההמנונים בקבלת הפנים לראש ממשלת פינלנד אנטי רינה.