כך נראים נזקי הצונאמי הענק (צילום: AP, חדשות)
נזקי האסון הכבד באינדונזיה | צילום: AP, חדשות

מניין ההרוגים ברעידת האדמה ובצונאמי הקטלניה באינדונזיה ממשיך לעלות: הרשויות באינדונזיה הודיעו כי לפחות 832 בני אדם מצאו את מותם באסון הכבד שפוקד את המדינה וקיים חשש כבד לחיים של אלפים נוספים. במרכז לפיקוח על אסונות לאומיים במדינה הדגישו כי האזור שנפגע גדול מפי שהיה ידוע כד כה. נשיא אינדונזיה הגיע הבוקר (ראשון) לאחד מאזורי האסון: בתקשורת המקומית דווח על מעשי ביזה ושוד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במקביל נמשכים מאמצי החילוץ של הנפגעים ברעידת האדמה ובצונאמי שפקד את המדינה בסוף השבוע. כוחות החילוץ וההצלה מתמקדים בין השאר בניסיון להגיע אל עשרות האנשים שעל פי החשש נלכדו מתחת להריסות בית המלון "רואה-רואה" שנהרס כליל ברעש. סגן הנשיא האינדונזי העריך שמניין הנספים עלול לטפס בצורה חדה ואף להגיע לאלפים. לפחות 500 איש נפצעו ורבים נוספים נעדרים.

בתיעוד נוסף של האסון שהועלה לרשתות החברתיות נראים הגלים מתפרצים אל קו החוף, סוחפים אחריהם בתים ומכוניות. על פי העדויות הגיעו הגלים לגובה של שישה מטרים.

"לא יודע מה קרה לאשתי ולילד שלי"

מוחמד סיאוגי, ראש סוכנות החיפוש והחילוץ במדינה, סיפר לתקשורת המקומית על מאמצי החילוץ מהמלון שקרס: "אני עדיין יכול לשמוע את הקולות של הניצולים צועקים לעזרה". סיוע ומצרכים הועברו לאזור דרך מטוסים מסחריים וצבאיים וגם הליקופטרים. תושבים מקומיים מתקשים למצוא אוכל ומים - וחלקם החלו בביזה.

ריטה קוסומה, אם צעירה בת 35, תיארה את המצב הקשה במדינה בזמן שטיפלה בתינוקה החולה: "בכל דקה אמבולנס מביא עוד גופות, המים הנקיים נדירים, המינימרקטים נשדדים כל הזמן ובכל מקום".

דווי האריס, אחד הפצועים באסון, נפגע בגבו ובכתפו. הוא סיפר בדמעות על הרגע שבו הרגיש את הרעידות בעת ששהה עם משפחתו בקומה החמישית של בית מלון: "לא היה זמן להציל את עצמנו. נדחקתי לתוך שרידי הקיר". האריס, שהגיע לאזור לרגל חתונה, הוסיף: "שמעתי את אשתי צועקת לעזרה ואז שתיקה. אני לא יודע מה קרה לה ולילד שלי – אני מקווה שהם בסדר".

הצונאמי הקטלני הכה ביום שישי האחרון בעיר פאלו שבאינדונזיה: קיר עצום של מים הכה את תושבי החוף, מוטט בניינים, תלש כל מה שבדרכו. צריח מסגד קרס, גשר התקפל כמו נייר לקול הצעקות של תושבי פאלו בורחים על נפשם.

מעל 500 פצועים (צילום: רויטרס, חדשות)
מעל 500 פצועים | צילום: רויטרס, חדשות

"היו אנשים שטיפסו על עצים וניצלו"

האסון התחיל בסדרת רעשי אדמה חזקים רעשים בעוצמה 7.5 בסולם המדידה. מיד אחריהם התושבים קיבלו אזהרת צונאמי - לברוח למקומות הגבוהים. רבים לא הספיקו או לא רצו עד שהיה מאוחר מידי.

"גלי הצונאמי הגיעו לגובה של שישה מטרים", סיפר סוטופו פורוו נוגרוחו, דובר סוכנות החירום של אינדונזיה. "היו אנשים שטיפסו על עצים בגובה שישה מטרים וכך הם ניצלו". יותר מיממה אחרי האסון רבים עדיין לכודים ואנשי חילוץ הוטסו לעיר מג'קרטה – מרחק ארבע שעות טיסה.

"צוותי החילוץ לא מסוגלים להגיע לכל האזורים שנפגעו", ציין דובר סוכנות החירום של אינדונזיה. "אנו זקוקים לציוד מתאים בשביל תהליך הפינוי".
גורמי החילוץ והרשויות נאבקים במצב כאוטי להגיע למי שאפשר, בין ההצפות, בלי חשמל או תקשורת.

8000 הרוגים. הצונאמי באינדונזיה (צילום: רויטרס, חדשות)
מאות בניינים קרסו | צילום: רויטרס, חדשות

"הנזק היה משמעותי ומקיף למדי, במיוחד זה שגרם הצונאמי", הסבירה יאני סוריאני, מנהלת כוחות סיוע באינדונזיה בריאיון ל-CNN. "אנשים פונו ממבנים שונים לאורך חופי הרים דונגאלה ופאלו".

אלו שבועות קטלנים באינדונזיה: בחודש שעבר סדרת רעשי אדמה הרגו 500 בני אדם באי לומבוק ו-400 אלף התושבים שם לא קרובים לחזרה לשגרה חייהם. רעידות האדמה בפאלו היו חזקות בהרבה, אבל הגורם הקטלני באירוע הזה היה הגל הענק – הצונאמי של פאלו.

"נזק משמעותי ומקיף" (צילום: רויטרס, חדשות)
"נזק משמעותי ומקיף" | צילום: רויטרס, חדשות

בעיר פאלו שבאי האינדונזי, מאות אנשים התכוננו לפסטיבל חוף שהיה אמור להתקיים ביום שישי בערב. על פי הרשויות נגרם נזק נרחב כשאלפי בתים, בתי חולים, מלונות ומבנים קרסו. גופות רבות נמצאו מתחת להריסות. בית החולים המרכזי של העיר נפגע ברעידת האדמה ועשרות פצועים טופלו באוהלים מאולתרים ברחובות.

גם נמל התעופה המרכזי של העיר נסגר כתוצאה מפגיעת הצונאמי. על פי הרשויות מסלולי הנחיתה וההמראה נפגעו אך הם מקווים שמסוקים של צוותי החירום יוכלו לנחות שם.