ג'רמי האנט, שר החוץ הבריטי (צילום: SKY NEWS, חדשות)
ג'רמי האנט, שר החוץ הבריטי | צילום: SKY NEWS, חדשות

כל דיפלומט פוחד לגרום לתקרית מדינית, אך מה קורה כשהתקרית שיצרת היא מול אשתך? ג'רמי האנט החליף את בוריס ג'ונסון כדיפלומט הבכיר ביותר של בריטניה, אבל נראה שהסגנון רבוי המבוכות בו היה ידוע ג'ונסון נשאר גם נשאר במשרד החוץ הבריטי - כשהאנט התבלבל היום (שני) בנוגע למוצאה של אשתו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כבר ביום הראשון לביקורו הרשמי של האנט בסין, שם הוא קיווה לשפר ולחזק את קשריו עם בייג'ינג לקראת הברקזיט, הוא הציג את אשתו כיפנית - כשלמעשה היא בכלל ממוצא סיני.

במסעו הראשון בתפקיד החדש האנט נפגש עם שורת בכירים בממשל בבייג'ין. לקראת הישיבה, הנוכחים הציגו את עצמם, החליפו ברכות ושתי המשלחות התיישבו לשולחן הדיונים כשבראשם שר החוץ המקומי וואנג יי. 

האנט וואנג יי בפגישה בביג'ין (צילום: SKY NEWS, חדשות)
האנט וואנג יי בפגישה בביג'ין | צילום: SKY NEWS, חדשות

ברגע זה השר האנט בחר "להשוויץ" בקשריו המשפחתיים ואמר: "אשתי היא יפנית". מיד הבין האנט את טעותו והתנצל: "סליחה... היא סינית, זו טעות נוראית שעשיתי".גל של מבוכה עבר בשולחן, גל שעורר צחקוקים שנקטעו כשהאנט המשיך וניסה לכפר על דבריו. "רעייתי סינית והילדים שלי חצי סינים - יש לנו סבים שחיים במחוז שיאן, יש לנו קשרי משפחה חזקים מאוד לסין", הסביר.

בפליטת הפה האנט לא עצבן רק את אשתו, לוסיה גאו, אלא גם את היושבים סביב השולחן: הסינים זוכרים היטב את הפלישה היפנית למדינה לפני מלחמת העולם השניה, ובוודאי לא מרוצים מכך שאזרחים מערביים - ודיפלומטים בפרט - עושים הכללות ומתבלבלים בין מדינות אסיה.

רוחו של ג'ונסון לא עזבה את משרד החוץ (צילום: SKY NEWS, חדשות)
רוחו של ג'ונסון לא עזבה את משרד החוץ | צילום: SKY NEWS, חדשות

המחליף של ג'ונסון ממשיך להביך - במקומו

ברשת SKY הבריטית ניסו להסביר את הטעות וטענו שהשר האנט קשור מאוד ליפן: "הוא יצא לשנתיים ליפן ללמד אנגלית אחרי שסיים את לימודיו באוקספורד, הוא ניצל את הזמן שם גם ללמוד יפנית", נכתב. בתפקידו הקודם כשר במשרד הבריאות הבריטי, האנט שבר שיאים ונחשב למוצלח. לנעלי שר החוץ הוא נכנס כשבוריס ג'ונסון עזב את המשרה בזעם בגלל תכנית היציאה של ראש הממשלה תרזה מיי מהאיחוד האירופי.

מיי חשבה שאחרי פרישת ג'ונסון - שידוע במבוכות שיצר - הסכנה במשרד החוץ חלפה: ג'ונסון השווה מחוות מאוריות להתנהגות שיכורים ולא הבין מדוע הסיקים בהודו לא מעוניינים באלכוהול. בנוסף האשים את ערב הסעודית שהיא מביישת את האסלאם בקידום מלחמות במזרח התיכון וגם אמר שלוב יכולה להפוך לדובאי, אם רק "ינקו את הגופות". בכל אותם מקרים - תקריות דיפלומטיות - מיי נאלצה להתנצל בשמו.

מקרון "תודה לאשתך הטעימה" (צילום: EPA / THIBAULT VANDERMERSCH, חדשות)
מקרון "תודה לאשתך הטעימה" | צילום: EPA / THIBAULT VANDERMERSCH, חדשות

למזלם של הבריטים, משרד החוץ שלהם הוא לא היחיד שמספק מבוכות בינלאומיות. בחודש מאי האחרון, נשיא צרפת עמנואל מקרון הדהים את אוסטרליה כשהודה לאשתו "הטעימה" של ראש הממשלה מלקולם טרנבול. "תודה לך ולאשתך הטעימה על קבלת הפנים החמה והארגון המדהים בביקור הזה", אמר מקרון בטקסט שתורגם בצורה לא מוצלחת במיוחד לצרפתית לאנגלית.