לשהות במקום מוצל ולהרבות בשתייה (צילום: רויטרס, חדשות)
התחממות גלובלית - יותר מתאבדים | צילום: רויטרס, חדשות

ממחקר שערכו מדענים באוניברסיטת סטנפורד עולה כי יותר אנשים שולחים יד בנפשם - וייתכן שההתחממות הגלובלית קשורה לכך: החוקרים מצאו מתאם בין עלייה בטמפרטורות לבין עלייה במקרי ההתאבדויות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במסגרת הבדיקות, השוו החוקרים בין שיעור המתאבדים בחודשים שבהם נמדדו טמפרטורות חום קיצוניות לבין חודשים עם טמפרטורה ממוצעת לעונה. החוקרים סקרו חמישה עשורים ובדקו מהו הקשר - אם קיים - בין מספר מקרי ההתאבדות והטמפרטורה שנמדדה במקומות שבהם אירעו.

"נדמה כי החום מגביר משפיע עמוקות על המוח האנושי ועל האופן שבו אנו מחליטים לגרום נזקים", הסביר סלומון הסיינג, מרצה באוניברסיטת ברקלי שלקח חלק במחקר. ברוק הוסיף כי ההתאבדויות הן אחת מסיבות המוות המרכזיות בעולם, וכי המקרים שדווחו בארצות הברית עלו באופן דרמטי ב-15 השנים האחרונות. "חשוב להבין כי הסיבות המובילות להתאבדות צריכות לעמוד בראש סדר העדיפויות בבריאות הציבורית", סיכם.

"הנושא החשוב ביותר העומד בפני המין האנושי... (צילום: רויטרס, חדשות)
אחד הגורמים המרכזיים לתופעה המצערת | צילום: רויטרס, חדשות

החוקרים הצליחו לנטרל משתנים נוספים שעשויים להסביר את העלייה במספר המתאבדים: בדאלאס שבטקסס החמה ובמיניאפוליס שבמינסוטה הקרירה נמצאה עלייה דומה בשיעורי ההתאבדות, ובשתיהן חלה עלייה דומה בטמפרטורות בשל ההתחמממות הגלובלית; לא נמצא הבדל בין חודשי השנה השונים; ולא נמצאו הבדלים על סמך מגדר, מצב סוציו-אקונומי, גישה לנשק, מיזוג אוויר או אפילו אם מדובר בסביבה עירונית או כפרית: כשהטמפרטורות עלו, גם מספר מקרי ההתאבדויות טיפס. עם זאת, החוקרים הדגישו כי אין להתייחס לשינויי האקלים ולטמפרטורות הגבוהות כגורמים ישירים לעלייה במוטיבציה להתאבדות.

החוקרים מזהירים כי אם אכן יש קשור בין חום להתאבדויות ומגמת ההתחממות הגלובלית תימשך - ייתכנו 21 אלף מקרי התאבדות בארצות הברית ובמקסיקו לבדן במהלך שלושת העשורים הבאים. "כשמדברים על שינויי אקלים, קל יותר לדבר על מושגים מופשטים", הסביר אחד מעורכי המחקר. "אבל אלפי מקרי ההתאבדות הנוספים העשויים להתרחש כתוצאה מהשינויים אינם רק מספר, אלא מציגים תמונת מצב טראגית של אובדן עבור משפחות רבות במדינה".