טראמפ וארדואן, מאיימים (צילום: רויטרס, חדשות)
הנשיא טראמפ והנשיא ארדואן | צילום: רויטרס, חדשות

שר החוץ הטורקי מבלוט קאבוסגולו שוחח בטלפון עם עמיתו האמריקני מייק פומפיאו לבקשת וושינגטון, כך על פי מקור באנקרה. השיחה המפתיעה מסמנת אולי שינוי כיוון ביחסים בין שתי המדינות אחרי חודשים של סכסוך דיפלומטי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

התחלת הסכסוך עם דרישת וושינגטון לשחרר כומר אוונגליסטי שנשפט בטורקיה באשמת טרור, האשמה שהוכחשה על ידי האמריקנים. בין השפעות הסכסוך נמנים משבר כלכלי וירידה חדה בערך הלירה הטורקית. עם זאת, בטורקיה גם נשמעים קולות אחרים הטוענים כי המשבר התחיל עוד קודם לצעדים הכלכליים שיזם ממשל טראמפ נגד אנקרה. שתי המדינות הפעילו מגבלות סחר זו על זו בעקבות המשבר הדיפלומטי.

על פי הדיווח של סוכנות רויטרס שרי החוץ שוחחו בניהם על היחסים המתדרדרים בין המדינות ועל עתיד סוריה וחבל אידליב - נקודת האחיזה האחרונה של מתנגדיו של אסד. במקביל, נשיא ארצות הברית טראמפ קיבל מחמאה נדירה מנציב האו"ם בסוריה - מיסרטה, שהבהיר כי וושינגטון יכולה לתרום רבות למהלכים בסוריה.

פומפיאו. שמע את ההקלטה? (צילום: CNN, חדשות)
שוחח טלפונית עם שר החוץ הטורקי, פומפיאו | צילום: CNN, חדשות


טורקיה תשתתף השבוע בוועידת פסגה בנושא אידליב יחד עם אירן ורוסיה כדי לנסות ולמנוע שפיכות דמים נוספת בחבל הארץ הסורי. בתחילת השבוע האשים הנשיא הטורקי ארדואן את ארצות הברית בכך שמנהיגיה מתנהגים כ"זאבים פראיים". עוד הוסיף כי מלחמת הסחר עם ארה"ב מעודדת אותו לחזק קשרי מסחר עם מדינות אחרות. רשת פוקס דיווחה שבכירים בצבא האמריקני וביניהם הגנרל ומפקד הכוחות האמריקנים - ג'וזף דאנפורד, הגיע לאתונה, בירת יריבתה ושכנתה של טורקיה, במטרה לחזק את הקשרים בין המדינות ואולי לאותת לשכנה ממזרח.

"המעצר הבלתי הוגן של הכומר אנדרו ברונסון והמשך רדיפתו על ידי הרשויות בטורקיה, פשוט לא מתקבלת על הדעת", הודיע שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין בהצהרה מיוחדת שבמסגרתה גם הצהיר על הגבלות פיננסיות נגד בכירים טורקים. הנשיא האמריקני טראמפ הבהיר כי ארצו מצפה שטורקיה תשחרר את ברונסון. הכומר מוחזק במעצר מפני שלדעת המשטר היה לו קשר לניסיון ההפיכה הצבאית ביולי 2016 . הנשיא הטורקי אמר לפני כחודש שהרטוריקה המאיימת היוצאת מהבית הלבן לא תועיל לאיש ואף טען שוושינגטון סובלת מ"מנטליות ציונית". בנושא הכומר ברונסון ארדואן אמר כי אנקרה לא תתפשר בשום אופן.