פעילות נגד ישראל בקמפוסים בארה"ב, ארכיון (צילום: חדשות 2)
פעילות נגד ישראל בקמפוסים בארה"ב, ארכיון | צילום: חדשות 2

ארה"ב מתחילה לפעול נגד ה-BDS? קנת ל. מרקוס, המנהל החדש של זכויות האזרח במשרד החינוך בארה"ב, הודיע אתמול (שלישי) כי יפתח מחדש חקירה בת 7 שנים שעסקה בכמה מקרי אנטישמיות כלפי סטודנטים יהודים באוניברסיטת ראטגרס בניו ג'רזי. מספר סטודנטים יהודים הציגו כבר לפני מספר שנים ראיות והוכחות לפעילות אנטישמית במוסד, אך ממשל אובמה סגר את התיק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

במכתב ששיגר להסתדרות הציונית באמריקה הודיע מרקוס כי יבטל את החלטת ממשל אובמה ויבחן מחדש את המקרה ויבדוק האם מדובר במקרה של שנאה על רקע דת או מתקפות כלפי קבוצות אתניות. בכך מגדיר ממשל טראמפ את הפעילויות נגד מדינת ישראל כפעילות אנטישמית.

המהלך אותו מוביל מרקוס מסמל את השינוי במדיניות של המשרד בראשו החל לעמוד. בארה"ב הושמעו טענות לפיהן הצעד שנקט מרקוס רק יעמיק את הויכוח סביב ישראל, שמפלג כל כך את הסטודנטים ברחבי הקמפוסים בארה"ב. פעילים ערבים ברחבי המדינה הביעו אכזבה מהמלכים האחרונים וטענו כי הממשל האמריקני לקח צד בסכסוך "והכריע את העניין הפלסטיני נגד ישראל כאנטישמי".

דוברת משרד החינוך, ליזי היל, אמרה: "למשרד אין סמכות להחליט האם מתבצעת אפליה על רקע דת, אך אנו נאכוף באגרסיביות כל אפליה עם יוצגו כל כך הרבה הוכחות". שרת החינוך בטסי דווס אמרה: "הבהרנו כי נבחן את המקרים. העובדה שהממשל הקודם התעלם מכל כך הרבה הוכחות - מטרידה".

באוניברסיטת ראטגרס הדגישו כי לא קיבלו הודעה רשמית ממשרד החינוך, "אך כמו תמיד-  אם יחליטו לבדוק, אנחנו נשתף פעולה".