זירת ההרעלה השנייה באנגליה. מסוף יולי 20
הזירה החדשה בבריטניה | צילום: Sky News, חדשות

בהלה פקדה את תושבי הערייה סליסבורי שבבריטניה לאחר רשויות החירום בממלכה הוזנקו היום (חמישי) לאותה מסעדה בה הורעלו מוקדם יותר השנה המרגל הרוסי לשעבר ובתו סרגיי ויוליה סקריפל. על פי הדיווחים אדם בשנות ה-30 לחיו פונה בזמן שחש ברע מהמסעדה בעיירה סליסבורי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנחנו מטפלים בשלב זה בתקרית ברחוב קסל שבעיר בה מעורב צעיר בשנות ה-30 לחיו", נכתב בהודעת המשטרה בעקבות האירוע. "בהתחשב באירועים הקודמים שהתרחשו במסעדה אנו לוקחים את כל אמצעי הזהירות שאנו יכולים על מנת לדאוג לביטחון התושבים". מספר דקות אל תוך האירוע הסירה המשטרה את הסגר על המסעדה והודיעה כי אין סכנה לחיו של המפונה.

מוקדם יותר החודש התרחש אירוע הרעלה שני במספר באזור העיירה אמסבורי הנמצאת 13 ק"מ בלבד מהעיר סולסברי שם הורעלו סקריפל ובתו. באותה תקרית בני הזוג דואן וצ'ארלי סטורגס הורעלו גם הם באותו גז עצבים רוסי "נוביצ'וק" והואהסתיים במותה של דואן, אם לשלושה. ב-CNN דיווחו כי מקורבים לזוג שהורעל בשבוע שעבר טענו שהם ביקרו בסולסברי כמה ימים לפני, אך לא באזור שבו התרחשה ההרעלה הקודמת.

המרגל סרגי סקריפל ובתו יוליה
סקריפל ובתו (ארכיון) | צילום: sky news, חדשות

בחודש מרס האחרון סרגיי סקריפל, שבעברו שירת במודיעין הרוסי אך ערק לשורות המודיעין הבריטי, נמצא מחוסר הכרה על ספסל בעיר סולסברי לצד ביתו יוליה. בבדיקות מעבדה נמצא שהשניים הורעלו בגז העצבים הרוסי "נוביצ'וק" אשר נחשף למסוכן וקטלני יותר מסארין. כתוצאה מהתקרית, ממשלת בריטניה האשימה את ממשלת רוסיה בארגון ההרעלה.

"נוביצ'וק" הוא גז עצבים קטלני ומתוחכם שפותח על ידי ברית המועצות בימי המלחמה הקרה. מדובר בחומר הנחשב למסוכן יותר מגז העצבים סארין והוא חסר צבע וריח. כשהרעלן מגיע למערכת העצבים הוא מונע ממנה מלתקשר עם השרירים, דבר המוביל לקריסת מערכות רבות בגוף.