פסגת טראמפ-קים בסינגפור (צילום: AP, חדשות)
פסגת טראמפ-קים בסינגפור | צילום: AP, חדשות

נשיא ארה"ב טראמפ החריד את ראשי הפנטגון לאחר שכמעט שחרר ציוץ שעלול היה לפתוח במלחמה מיידית עם צפון קוריאה – כך אמר בריאיון העיתונאי הוותיק בוב וודוורד, שספרו הנפיץ "פחד: טראמפ בבית הלבן" ישוחרר השבוע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

וודוורד, שזכה פעמיים בפרס הפוליצר היוקרתי - אחד מהם בעקבות חשיפת פרשת ווטרגייט שהובילה להתפטרותו של ניקסון – סיפר את הדברים בריאיון מיוחד לרשת CBS לקראת צאת הספר, וציין כי הציוץ המדובר היווה את השיא במתיחות מול צפון קוריאה בעידן טראמפ.

בחצי האי הקוריאני מוצבים עשרות אלפי לוחמים אמריקניים, ובציוץ רצה טראמפ לאיים בהוצאתם מהאזור, במה שהיה משתמע כאיום מלחמה מיידי. "הוא ניסח ציוץ שאמר שאנחנו הולכים למשוך את כוחותינו מדרום קוריאה – [ואת] בני המשפחות של 28 אלף האנשים ששם", אמר וודוורד בהתייחס למשפחות החיילים.

טראמפ לקים: "אין כמו דיאלוג של אנשים שדומים זה לזה"

בסופו של דבר הציוץ לא פורסם, ולדברי רשת CBS הסיבה היא מסר שהתקבל מצפון קוריאה בערוץ תקשורת אחורי, שבו הודיעה פיונגיאנג כי תראה בהחזרת החיילים האמריקנים סימן לכך שארה"ב נערכת לפתוח במלחמה.

קים גונג און צפון קוריאה ילדים (צילום: רויטרס, חדשות)
מצעד - בלי הנשק הכי מתקדם. קים, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

וודוורד לא נקב במועד המדויק, אך כנראה ההתרחשות הייתה לפני כשנה, בשיאה של מלחמת הציוצים של טראמפ נגד קים. מאז עברו הרבה מים בנהר, וביוני האחרון נועדו שני המנהיגים בסינגפור, בפגישה הראשונה בהיסטוריה של נשיא ארה"ב עם שליט צפון קוריאה הקומוניסטית.

על רקע הפסגה ההיסטורית, נערך אמש מצעד צבאי בצפון קוריאה לרגל חגיגות העצמאות ה-70 של הדיקטטורה המסוגרת, ובו - כמחווה של רצון טוב מול וושינגטון –החליטה פיונגיאנג להימנע מהצבת טילים בליסטיים בין-יבשתיים (ICBM), שיכולים להגיע גם לארה"ב. 

טראמפ מיהר לברך על ההחלטה להימנע מפרובוקציות במצעד: "זאת הצהרה והתפתחות חיובית מאוד מצדה של צפון קוריאה. תודה לך המזכיר קים, שנינו הוכחנו שכולם טעו! אין כמו דיאלוג טוב של שני אנשים שדומים זה לזה! הרבה יותר טוב מאז שנכנסתי לתפקיד".