מבצע החילוץ יצא לדרך (צילום: חדשות)
מבצע החילוץ יצא לדרך | צילום: חדשות

חילוץ הנערים הלכודים בתאילנד החל: הרשויות בתאילנד פתחו הבוקר (ראשון) במבצע חילוץ 12 הנערים והמאמן שלהם הלכודים במערה בצפון המדינה בשל החשש שהמונסונים המתקרבים לא יאפשרו את החילוץ המורכב. לפני שהחלו במשימה מפקד החילוץ אמר כי כלי התקשורת ו"הלא מעורבים" הורחקו מפתח המערה. עוד הוסיף המפקד כי "המבצע עשוי להימשך 4-3 ימים".

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מפקד כוחות החילוץ אמר כי "כל 12 הנערים ומאמנם הלכודים מוכנים לצאת, חמישה צוללנים תאילנדים וחמישה צוללנים מהקומנדו התאילנדי נשלחו להתחיל במשימה".

צוללים מכל העולם סייעו (צילום: AP, חדשות)
הצוללנים חוששים ממונסון | צילום: AP, חדשות

הסיבה לפנות את כלי התקשורת העידה כי ההחלטה להוציא לדרך את החילוץ המיוחל כבר התקבלה. זאת לאחר שעשרות צוללנים מקצועיים שהגיעו למקום, העריכו כי גשמי המונסון המתקרבים יקשו במיוחד על המשימה.

תוואי המערה המסובך (צילום: SKY NEWS, חדשות)
האזור בו נמצאת המערה | צילום: SKY NEWS, חדשות

מהרשויות נמסר כי הצוללנים מוטרדים מכך שגשמי המונסון יהפכו את המשימה הקשה ממילא לבלתי אפשרית. על כן יתכן שהכוונה היא לחלץ את 12 הנערים והמאמן שלהם בהקדם האפשרי, בכך שיסייעו להם לבצע צלילות מסוכנות בדרכם לחוף מבטחים.

"לאחר שהערכנו את המצב", אמר מפקד המשטרה המקומית, "זה הכרחי לפנות את כל אזור המערה לטובת מאמצי החילוץ". כל מי שאינו קשור באופן ישיר למאמצי החילוץ מתבקש לעזוב את המקום במיידי". צוותי התקשורת החלו לפנות את הציוד שלהם, ולהתמקם בנקודה נמוכה יותר בהרים, הרחק מלוע המערה.

אתמול פורסמו תכני המכתבים ששלחו הנערים לבני משפחותיהם באמצעות צוותי החילוץ. הצוללנים של הקומנדו הימי התאילנדי ביקשו מהילדים לשלוח את המכתבים, והם הצביעו על כך שמצבם המנטלי טוב יחסית.

את המכתבים הם כתבו בכתב ידם, שלחו דרישות שלום למשפחות וגם ביקשו אוכל ומים. "אבא, אימא, אל תדאגו לי, אני בסדר", כתב אחד מהם. "אל תדאגו לי, אבא ואימא", כתב אחר, "אני חסר רק שבועיים וכשאחזור אעזור בחנות כל יום, בקרוב מאוד אצא".

אק, מאמן הקבוצה שהוביל את הילדים אל תוך המערה, שלח מכתב ארוך יותר ובו עדכן גם את יתר המשפחות המודאגות וגם התנצל בפניהן. "לכל הקרובים לילדים, הם נמצאים עכשיו תחת טיפול של צוות שדואג להם ולמצבם", כתב. "אני מבטיח שאדאג בעצמי ככל שאני יכול, תודה לכם על התמיכה ומתנצל על השמירה (שלי) על הילדים".

ביום שישי אחד מצוללני החילוץ שנשלחו למעמקי המערה מת כתוצאה ממחסור בחמצן במהלך הכנות לקראת חילוץ אפשרי של הנערים. סמארן פונאן, לוחם לשעבר ביחידת הקומנדו הימי התאילנדי - "אריות הים", היה חלק מצוות החילוץ וההצלה, ונהרג בזמן שנכנס למערה על מנת למקם בלוני חמצן לאורך נתיב חילוץ פוטנציאלי של הילדים.

מדי יום הצוותים שואבים כמויות אדירות של מים מתוך המערה, אך המעברים הצרים והמפותלים בתוכה עדיין מוצפים ומקשים על הגישה החוצה. המחלצים שנכנסים לתוך מתחם המערה כדי לספק לקבוצה מים, מזון וציוד רפואי נדרשים לנווט בחושך מוחלט דרך המנהרות המוצפות במשך 6 שעות עד שהם מגיעים לקבוצה. נדרשות 5 שעות נוספות רק כדי לחזור ליציאה של המערה. חלק מהם נשארים עם הילדים באופן קבוע. בשלב זה, הדרך היחידה לצאת מהמערה היא באמצעות צלילה דרך המים העכורים.

חברי הקבוצה לפני הטיול הגורלי (צילום: FACEBOOK/EKATOL, חדשות)
הקבוצה שנלכדה במערה | צילום: FACEBOOK/EKATOL, חדשות

הילדים, בני 11 עד 16 ועוזר המאמן בן ה-25, נעלמו ב-23 ביוני אחרי שיצאו לסייר במערות בפארק מיוער לאחר אימון כדורגל. מספר לוחמים בקומנדו ימי, לרבות חובש ויועץ, נשארו עם הקבוצה לאחר האיתור הדרמטי שלהם על ידי צוללנים שהתאמצו במשך שעות לפלס את דרכם דרך החריצים והפתחים הצרים במים העכורים. ביום שני, לאחר סריקות מאומצות מסביב לשעון, אותרו הנערים בריאים ושלמים במערה - אך ללא יכולת חילוץ. כוחות ההצלה הרבים, גם כעת, לא הצליחו להכריע מהי הדרך הטובה ביותר לחלץ את הנערים, בשל אי יכולתם לשחות את דרכם החוצה או לצלול.