הוריקן "פלורנס" הולך ומתחזק בדרכו אל מרכז החוף המזרחי בארה"ב, שם נערכים לגרוע מכול. מושל דרום קרוליינה הורה אמש (שני) על פינוי מלא של קו החוף במדינתו, שבו מתגוררים כמיליון תושבים. "זה הוריקן רציני שבדרך אלינו", אמר המושל הנרי מקמסטר, לקראת מה שמסתמנת כסערה העוצמתית ביותר שפקדה את ארה"ב השנה. "אנחנו לא נסכן חיים של אף תושב".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

ההוריקן שנמצא כעת במרחק של כ-2,000 קילומטרים ממזרח לצפון קרוליינה ממשיך להתחזק וכעת הוא נושא עמו רוחות במהירות של לפחות 209 קמ"ש. במרכז הלאומי להוריקנים סבורים שהסופה, בדרגה 4 מתוך 5, רק תמשיך להתחזק עד שתפגע ביבשה, ככל הנראה בשעות המוקדמות של יום חמישי. היא צפויה להגיע לקו החוף בליווי גשמים עזים שעשויים לגרום לשיטפונות כבדים באזור.

בצפון קרוליינה, הרשויות הורו לכ-250 אלף תושבים ומבקרים להתחיל להתפנות מהאיים שמול רצועת החוף. "אנחנו נהיה בול בעין הסערה", הזהיר המושל רוי קופר במסיבת עיתונאים. "זה הולך להיות אירוע שישפיע על המדינה כולה".

נערכים לפלורנס (צילום: AP, חדשות)
מצטיידים בחנויות | צילום: AP, חדשות
החילשות במהלך סוף השבוע? (צילום: רויטרס, חדשות)
גם המשמר הלאומי עוזר בהכנות | צילום: רויטרס, חדשות

בעקבות החשש מהסערה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביטל עצרת בעיר ג'קסון, מיסיסיפי. הנשיא כתב בחשבון הטוויטר שלו: "לתושבים הנהדרים של צפון ודרום קרוליינה ושאר החוף המזרחי – הסופה נראית רע מאוד! בבקשה תנקטו בצעדים הנדרשים. כבר החלנו בשינוע הנכסים שלנו כדי להגיב בהתאם. אנחנו כאן בשבילכם!".

תושבי שתי הקרוליינות הצטיידו בציוד לקראת מיגון הבית, בעוד אחרים מתכוננים לברוח למשפחותיהם באזורים מרוחקים יותר. "זה הולך להיות ממש קשה", אמרה קריסטל קירוון, שלא נותרה לה ולמשפחתה ברירה אלא לברוח מקו החוף של צפון קרוליינה לבית של קרובים. "אנחנו חיים מתלוש אחד לשני והמשכורת עוד לא הגיעה".

הוריקן פלורנס (צילום: AP, חדשות)
"הוריקן רציני בדרך אלינו" | צילום: AP, חדשות
פלורנס מהחלל (צילום: רויטרס, חדשות)
הוריקן פלורנס מתחנת החלל הבינ"ל | צילום: רויטרס, חדשות

הבהלה מפני הסערה שבדרך הורגשה בקרב אמריקנים רבים בחוף המזרחי של ארה"ב, מווירג'יניה בצפון ועד ג'ורג'יה בדרום. מרכולים רבים דיווחו שנגמרו להם מוצרים בסיסיים כמו מים, חלב ולחם, בעוד שבחנויות כלי הבית הולכים ואוזלים לוחות עץ, גנרטורים וסוללות.

"הסערה החזקה ביותר מזה 30 שנה"

אתמול בשעות הבוקר הסערה הייתה מוגדרת בדרגה 3, אך במהלך ההתקדמות שלה מעל המים החמימים של חלקו המערבי של האוקיינוס האטלנטי היא התחזקה. סערה בדרגה 3 נושאת עמה רוחות במהירות של 180 עד 209 קמ"ש.

ממגנים את הבתים (צילום: רויטרס, חדשות)
ממגנים את הבתים | צילום: רויטרס, חדשות

לפי המרכז להוריקנים, סערה שמוגדרת דרגה 3 יכולה לגרום לנזק "הרסני", ואילו סערה בדרגה 4 נושאת רוחות במהירות של לפחות 210 קמ"ש וצפויה לזרוע הרס רב הרבה יותר. כעת, חזאים בארה"ב מעריכים כי היא עלולה להיות הסופה העוצמתית ביותר שתפקוד את האזור בשלושת העשורים האחרונים.

"קיימת סכנת חיים הולכת וגוברת כתוצאה מהפגיעה של פלורנס", אמרו במרכז להוריקנים. "בין הנזקים הצפויים ניתן למנות סערה חזקה באזור החוף, הצפות נרחבות כתוצאה מהגשמים העזים ונזקים שייגרמו מהרוחות החזקות".

הוריקן פלורנס (צילום: CNN, חדשות)
עוד מבט על הוריקן פלורנס | צילום: CNN, חדשות

מושל צפון קרוליינה, רוי קופר, הפציר בתושבים להיערך לשלל האיומים כתוצאה מהסערה. הוא הדגיש כי מדינתו "נערכת למכה חזקה" שהחזאים מעריכים שתורגש בכול רחבי המדינה. לדברי הנרי מקמסטר, מושל דרום קרוליינה, סוכנות החירום של המדינה "נערכת לאסון בקנה מידה גדול".