בתנאים לא אידיאליים - אבל אופטימליים במצב הנוכחי - החל היום (ראשון) חילוץ הנערים הכלואים במערות בתאילנד. למרות תחילת המבצע, התנאים בשטח עדיין מאוד מסוכנים, וכבר גבו בשבוע שעבר את חייו של צוללן מנוסה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ארבעה מתוך 12 הנערים שנכלאו במערות בתאילנד כבר חולצו. כל חילוץ לקח בערך שש שעות במבצע מורכב ואף מסכן חיים - אך האופציה של הצלילה המסוכנת החוצה נבחרה. בימים האחרונים הצוותים במערות שאבו מים בקצב מיליוני ליטרים בשעה. כעת, כשיש נסיגה במפלס המים, נוצר חלון הזדמנויות לפני ששוב מתחיל הגשם החזק שיעלה בחזרה את המפלס במערה.

18 צוללנים לוקחים חלק במאמצי החילוץ, "נבחרת כוכבים" כמו שמכנים אותם בתאילנד. הצוללנים עושים את דרכם ל"חלל 4" בו שהו בשבועיים האחרונים. למרות ירידת מפלס המים, חלקים במערה עדיין מוצפים עם זרם מים מאוד חזק - מה שמקשה, כמובן, על הדרך שהם צריכים לעבור. חלקים אחרים מאוד בוציים עם ראות כמעט אפסית.

חילוץ בתאילנד
פעולות החילוץ בתאילנד | צילום: CNN, חדשות

הנערים יוצאים בתורות, בזה אחר זה - כל אחד מלווה בצוללן אחד מאחוריו וצוללן אחד לפניו. לאורך כל המסלול הם מחזיקים בחבל שנפרש במיוחד שמסמן להם את הדרך קדימה בשלבים שבהם לא רואים כלום דרך המסכה. האתגר המרכזי במסלול הוא עלייה תלולה ומאוד צרה ולאחריה ירידה חדה. במקטע הצר הזה הצוללנים עצמם מורידים את בלון החמצן שעל גבם ודוחפים אותו מעלה, כשהבלון לפניהם.

הנערים עוברים כמעט שלושה קילומטרים בצלילה עד האזור הבטוח - "החדר השלישי" - בסיס המחלצים. משם המים כבר נוקזו, ואת הדרך החוצה אפשר לעשות בהליכה, או במידת הצורך באלונקה - ואז אלו שיצטרכו יוטסו במסוק לבית החולים הקרוב, במרחק 60 קילומטרים מהמערה.