תיעוד העימות בין הצי האירני לנושאת מטוסים
ניסוי טילים מספינה אירנית, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

רגע לפני הטלת הסנקציות - מפגן כוח אירני: בשבוע שעבר אירן ביצעה ניסוי טיל בליסטי לטווח קצר-בינוני מעל מצר הורמוז. כך מסרו הלילה (בין שישי לשבת) גורמים אמריקניים רשמיים לרשת "פוקס ניוז" האמריקנית . על פי המידע: שיגור הטיל בוצע במסגרת תרגיל צבאי של משמרות המהפכה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

על פי הגורמים, הטיל ששוגר הוא מדגם "פאתח-110", וביכולתו להגיע לטווח של עד 300 קילומטרים. עוד דווח כי הניסוי נשמר בחשאיות למרות שהתרגיל הצבאי שהתקיים שכלל בעיקר את הכוחות הימיים האירנים, היה גלוי.

הגורמים הסבירו כי הטיל שוגר מבסיס ג'אסק לכיוון המדבר האירני ובדרכו הוא חלף מעל המצר. "זה היה ניסוי מחוף אל חוף" צוטט אחד מהגורמים שהתראיינו בעילום שם. עוד הוסיפו בדיווח כי לכוחות האמריקנים שנמצאים במצר לא הייתה כל שסכנה מהניסוי.

בידיעה שפורסמה ב"פוקס ניוז", נכתב שדובר הפנטגון סרב לאשר האם אכן התקיים ניסוי שכזה.

טראמפ ורוחאני (ארכיון)
הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני | צילום: רויטרס, AP, חדשות

הפעם האחרונה שבמשטר משמרות המהפכה ביצעו ניסוי דומה היה לפני כשנה. אז הממשל בטהרן דיווח כי ערך ניסוי מוצלח בטיל הבליסטי, "חורמשאר", שנחשף רק יום קודם לכן במצעד צבאי רשמי. על פי הדיווח מדובר בטיל בעל טווח של 2,000 קילומטרים שיכול לשאת עליו מספר ראשי נפץ.

שיגור טיל אירני
שיגור טיל אירני, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

ביום שלישי האחרון משעות הבוקר נכנסו לתוקפן הסנקציות האמריקניות על כלכלת אירן, ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ כבר איים בסנקציות נוספות. טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר: "כול מי שעושה עסקים עם אירן לא יעשה עסקים עם ארצות הברית".

רשימת הסנקציות המחודשות שנכנסו לתוקף היא פעימה ראשונה משתיים, וכוללת מניעת סיוע בינלאומי לאישוש הריאל הקורס; איסור לסחור עם אירן בזהב ובמתכות בכלל; ואיסור כולל על עסקאות בתחומי הרכב והתעופה. הפעימה השנייה, המורחבת והכואבת יותר, תיכנס לתוקף בשישה בנובמבר ותכלול איסור על ייבוא נפט מאירן וסנקציות כוללות על המערכת הבנקאית כולה.

העיצומים הכלכליים הללו פוגעים בראש ובראשונה בכלכלה האירנית וגופי המשטר שלה, אולם לא בהן בלבד: חברות אירופיות שחתמו על חוזרים יקרים עם אירן צפויות להיפגע, וכך גם מספר חברות אמריקניות. האירופים, מצדם, נחושים לשמור על ההסכם ואף הודיעו כי חברות שימשיכו לסחור עם אירן וייפגעו על ידי האמריקנים יקבלו שיפוי כלכלי.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il