ונדליזם אנטישמי בפולין
חלון בית הכנסת שנופץ | צילום: באדיבות הקהילה היהודית של גדנסק, GWŻ Gdańsk, חדשות

משטרת פולין חוקרת תקרית אלימה שהתרחשה אתמול (רביעי) במהלך תפילות יום הכיפורים. אלמוני השליך אבן לעבר בית כנסת בעיר גדנסק שבצפון המדינה במהלך תפילת הנעילה ונמלט מהמקום. האבן שזרק ניפצה את חלון עזרת הנשים בבית הכנסת בזמן ששהו בו מתפללים. לא היו נפגעים בתקרית. העבריין זוהה במצלמה והמשטרה פתחה בסריקות לאיתורו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המשטרה המקומית הפיצה תיעוד של התקרית, שאירעה סמוך לשעה 18:00 (שעון מקומי), שבו נראה החשוד שלבוש בחולצה כהה מתקרב לבית הכנסת ומשליך אבן כבדה. המשטרה ביקשה מכול מי שמזהה את החשוד ליצור עמה קשר.

ראש עיריית גדנסק, פאבל אדמוביץ', גינה את המקרה ואמר שהוא מזועזע ממנו. "אני דוחה באופן מוחלט את התנהגותם של המבצעים ובטוח שייתפסו במהירות", אמר אדמוביץ'. "אני מתנצל בפני הקהילה היהודית בגדנסק. בעיר החירות והסולידריות אנו מכבדים את כל הדתות ולא נקבל מעשים של בריונות". ראש העיר אף קרא לתושבים להתאסף הערב מחוץ לבית הכנסת לאות הבעת סולידריות.

בקונגרס היהודי העולמי הביעו גם כן זעזוע בעקבות התקרית האנטישמית. "הקונגרס היהודי העולמי הביע היום חשש וגינוי עמוק לאור ההתקפה שבוצעה במהלך יום כיפור - היום הקדוש ביותר בלוח השנה היהודי", נמסר בהודעת הארגון.

נשיא הקונגרס, רון לאודר, אמר: "ההתקפה על בית כנסת בפולין ביום כיפור היא מטלטלת ובזויה בפני עצמה, אך עוד יותר לנוכח הטרגדיה הנוראית שבוצעה על אדמת פולין במהלך הכיבוש הגרמני בשנות השואה. אנו מעריכים את הגינוי של ראש עיריית גדנסק, פאבל אדמוביץ', ומקווים שדעתו מייצגת את רשויות פולין. אנו סומכים על השלטונות והמשטרה המקומית שיחקרו את ההתקפה בקפידה ושמבצעי המעשה הפחדני יועמדו לדין במהירות".