נתניהו נגד זריף נגד נתניהו (צילום: רויטרס, פלאש 90 / אלכס קולומיסקי, חדשות)
זריף נגד טראמפ, נתניהו ובן סלמאן | צילום: רויטרס, פלאש 90 / אלכס קולומיסקי, חדשות

רגע לפני חידוש הסנקציות האמריקניות על טהרן, שר החוץ של אירן פותח במתקפה נגד ארה"ב, ישראל וסעודיה, הפועלות כחזית אחידה נגד התפשטות ההשפעה של הרפובליקה האסלאמית במזרח התיכון. לדבריו, מדינות אלה נחשבות ל"מבודדות" בעוינות שלהן כלפי אירן ומנהיגיהן מגלמים את התמצית של דיכוי האחר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"היום, העולם כולו הוכיח שהוא לא מיישר קו עם המדיניות האמריקנית נגד אירן", אמר היום (שני) ג'וואד זריף, בהודעה טלוויזיונית לרגל יום העיתונאי באירן. "דברו עם כל אחד בכל מקום בעולם, והם יגידו לכם ש(ראש הממשלה בנימין) נתניהו, (נשיא ארה"ב דונלד) טראמפ ו(יורש העצר הסעודי מוחמד) בן סלמאן מבודדים, לא אירן".

מלבד ארה"ב, שפרשה מהסכם הגרעין במאי האחרון, שאר המדינות החתומות על ההסכם שנחתם ב-2015 - בריטניה, גרמניה, צרפת, סין ורוסיה - אמרו שאירן עומדת בתנאי ההסכם. המעצמות אף פרסמו היום הודעה משותפת שבה הביעו צער על חידוש הסנקציות על אירן והצהירו על כוונתן לשמור על הערוצים הפיננסיים עם טהרן פתוחים, בדגש על ענפי הנפט וגז.

טראמפ פורש מהסכם הגרעין. ארכיון (צילום: AP, חדשות)
טראמפ חותם על הפרישה מהסכם הגרעין | צילום: AP, חדשות

"אלה שמפרים הסכמים בין-לאומיים, את זכויות העם הפלסטיני ולוקחים ראש ממשלה של מדינה כבן ערובה הם התמצית של דיכוי, אלימות וחוסר אמון בעולם", אמר זריף, שהכיר בכך שעוד צפויים זמנים קשים בהמשך. "כמובן, הבריונות האמריקנית והלחץ הפוליטי עשויים ליצור הפרעה מסוימת, אך העובדה היא שבמצב הנוכחי בעולם, אמריקה היא המבודדת".

הבוקר הודיע מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו כי הבית הלבן יפרסם את שורת הסנקציות שיוטלו על אירן וייכנסו לתוקף החל ממחר בבוקר. הסנקציות צפויות להתמקד בעיקר בתעשיית הרכב האירנית, במסחר בזהב ובמתכות יקרות אחרות, בפחם, בתוכנות מחשב ובתעשיית השטיחים האירנית. לדברי פומפאו, ארה"ב מתכוונת לאכוף את הסנקציות במלואן בהוראת הנשיא טראמפ, במטרה להגיב על פעולותיה של אירן, שאותן הגדיר "מרושעות".

יורש העצר קשור במות העיתוני (צילום: רויטרס, חדשות)
מוחמד בן סלמאן, יורש העצר הסעודי | צילום: רויטרס, חדשות

פומפאו, שדיבר עם עיתונאים בדרכו חזרה מביקור באסיה, אמר: "זה עניין חשוב עבורנו לנסות ולהקדיש מאמץ רב כדי למנוע מאירן להמשיך בפעילותה העוינת". פקיד במשרד האוצר האמריקני הוסיף כי הסנקציות ייכנסו לתוקף מחר בשעה 12:00 בצהריים (שעון ארה"ב).

אתמול פרסמה סוכנות ידיעות מקומית באירן שבכיר בממשל בטהרן קרא למדינות אירופה שעדיין חתומות על ההסכם להתייצב לצדה ולנקוט עמדה ברורה עוד לפני הטלת הסנקציות הכלכליות על ידי ארה"ב. לדבריו, זהו המעט שיכולות מדינות אירופה לעשות על מנת לפצות את האירנים אחרי פרישת וושינגטון מההסכם בחודש מאי האחרון.

הסנקציות יוחזרו לתוקף בשתי פעימות, ב-7 באוגוסט וב-5 בנובמבר. בפעימה הראשונה תוגבל הגישה האירנית לבנקים אמריקניים ולתעשיות מפתח כמו שטיחים ורכב. בפעימה השנייה ייחסם ייצוא הנפט האירני, צעד שצפוי לגרום למירב הנזק. עם זאת, מדינות רבות, ובהן סין, הודו וטורקיה, ציינו שאין בכוונתן לנתק באופן מלא את רכישות האנרגיה האירנית.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן כתב בחשבון הטוויטר שלו: "הלילה ייכנסו לתוקפן הסנקציות האמריקניות, שהטיל הממשל האמריקאי על אירן. בהחלטה אמיצה שתיזכר לדורות, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שינה את הכיוון ביחס לטהרן. לא עוד הסכמים והתרפסות, אלא מאבק נחוש עד לעצירת משטר האייתולות הרצחני, שמפיץ טרור, אלימות ושנאה בכל רחבי המזרח התיכון".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/