במשפחתו של ריצ'רד ראסל, שגנב מטוס מנמל התעופה "טקומה" בסיאטל וצלל אל מותו בסוף השבוע, אומרים שהם "המומים ושבורי לב" מהמעשה של מכונאי המטוסים. במקביל, ב-FBI ממשיכים לחקור את התרסקות המטוס ונבדק כיצד ראסל, בעל נטיות אובדניות, הצליח לגנוב מטוס נוסעים ריק ולהטיס אותו במשך כשעה וחצי לפני שהתרסק ומת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"זה תפס אותנו בהפתעה גמורה", מסרה המשפחה בהצהרה שפרסמה לתקשורת. "אנחנו שבורים מהאירועים האלה. ישו הוא היחיד כרגע שמחזיק את המשפחה יחד". בהודעה נכתב שראסל בן ה-29 היה "בעל נאמן, בן אוהב וחבר טוב". במשפחה התייחסו להקלטות שבהן נשמע ראסל משוחח עם פקחי הטיסה ואמרו: "הוא לא התכוון לפגוע באף אחד. הוא ישר אמר שיש הרבה אנשים שאוהבים אותו".

במוקד החקירה המשטרתית נבדק כיצד ראסל, שעבד בשלוש וחצי השנים האחרונות כמכונאי קרקע בחברת "הוריזון אייר", הצליח לגנוב את המטוס. לפי שעה עדיין לא פורסם אם נמצא פרט מחשיד כלשהו בבדיקות הרקע שנעשו לו טרם החל לעבוד בנמל התעופה, אך צוין כי הוא היה ללא עבר פלילי. במשטרה המקומית מעריכים שמדובר בפעולת התאבדות.

ריצ'רד ראסל
ריצ'רד ראסל | צילום: Wordpress, חדשות

במשרד הבולשת הפדרלית בסיאטל שללו כל קשר לטרור, אך התקרית מעלה סימני שאלה לגבי אבטחת נמל התעופה. "כמובן שמגדל הפיקוח ידע, בעודו מתקרב לשם, שזו הייתה המראה בלתי מאושרת", אמר בראד טילדן, מנכ"ל אלסקה איירליינס, חברת האם של הורייזון אייר. "אלה כללי התעופה בארה"ב. הדלתות לא ננעלות כמו במכונית. המנגנון בארה"ב הוא שאנו מאבטחים את שדה התעופה ואז הנחת העבודה היא שיש לנו עובדים בעלי סמכות ואישור להיות שם, לתפעל את המצב ולבצע את תפקידיהם המגוונים".

לדברי הרשויות, התפקיד של מכונאי קרקע כולל להכווין את המטוסים לקראת המראה וגישה אל השער, טיפול בכבודה וניקיון המטוסים. המטוס בן 76 המושבים של הורייזון אייר המריא ללא אישור ביום שישי בשעה 19:30 (שעון מקומי) עם ראסל, שאינו טייס במקצועו, מאחורי ההגאים.

"יש לי כמה ברגים משוחררים"

בתקשורת האמריקנית פרסמו הקלטות שבהן נשמעו רגעיו האחרונים של ראסל כשהוא משוחח עם פקח הטיסה, שניסה לשכנע אותו להנחית את המטוס בבטחה. "יש לי כמה ברגים משוחררים - לא ידעתי את זה עד היום", נשמע ראסל בהקלטה. "יש לי הרבה אנשים שאני חשוב להם ויאכזב אותם לשמוע שעשיתי את זה. אני רוצה להתנצל בפני כל אחד מהם".

במהלך טיסתו ראסל הפגין יכולות טיסה מרשימות וביצע פעלולים שונים מעל שמי מדינת וושינגטון, עד שבשלב מסוים הוזנקו שני מטוסי F-15 של חיל האוויר האמריקני, שליוו את המטוס. בהמשך ניתן לשמוע את ראסל מתנצל בפני הפקח וטוען שהוא "גבר שבור". "זה כנראה אומר שאלך לכלא למשך שארית חיי, לא? אין שום תקווה לאדם כמוני", אמר ראסל. פקח הטיסה השיב: "זה לא אמור להדאיג אותנו כרגע. אתה יכול בבקשה להתחיל לפנות שמאלה?".

לאחר זמן קצר נשמע הפקח מציע לטייס הלא מנוסה סיוע בהטסת המטוס. "אין צורך", השיב ראסל. "שיחקתי במספר משחקי וידיאו אז אני יודע איך עושים את זה". לבסוף ראסל אמר: "אההה, לעזאזל. אני לא יודע, אחי. אני לא יודע. אני לא רוצה. די קיוויתי שזה פשוט יסתיים בזה".

המטוס התרסק באי קטרון המיושב למחצה ומרוחק כ-40 קילומטרים מנמל התעופה. ההתרסקות הציתה שרפת חורש באזור אך אף אחד מחוץ למטוס לא נפגע.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il