ישפיע על פוטין? טראמפ ונתניהו (צילום: רויטרס, חדשות)
הגיעו להסכמות בנוגע לאירן | צילום: רויטרס, חדשות

הבית הלבן עדיין לא פירסם לציבור הרחב פרטים על תוכן השיחה שנערכה בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. חודש בדיוק לאחר הפסגה בין המנהיגים, גורם עלום שם בבית הלבן חושף בפני רויטרס פרטים ראשונים מתוך השיחה: לפי הגורם, שני המנהיגים הסכימו לעיקרון לפיו הכוחות האירנים יצטרכו לסגת משטח סוריה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הנושא המוביל בשיחה ביניהם היה המלחמה בסוריה כולל המעורבות האירנית והמצב ההומניטרי במדינה", אמר הגורם. בנוגע להסכמה על הסגת הכוחות האירנים אמר: "מבחינת רוסיה מדובר במשימה לא קלה".

טראמפ ופוטין, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
פרטים ראשונים מהפסגה | צילום: רויטרס, חדשות
טראמפ ופוטין, הלסינקי, טראמפ, פוטין (צילום: AP, חדשות)
טראמפ ופוטין בהלסינקי | צילום: AP, חדשות

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפיאו הודיע שצוות חדש שהוקם במשרד החוץ במדינה יתמקד במאמצים של ארה"ב וגורמים בינלאומיים להגביר את הלחץ הדיפלומטי והכלכלי על אירן. לפי הערכות, הצוות יפעל מול חברות בינלאומיות כדי להוביל להוצאת עסקיהם מאירן וכן בזיהוי חברות שיעקפו את הסנקציות האמריקניות.

הפגישה הפרטית בין טראמפ לפוטין ערכה כשעתיים ולפי הגורם השניים דנו גם באכיפת האמנה החדשה לצמצום הנשק האסטרטגי שנחתמה בזמן כהונת ברק אובמה. האמנה אמורה לצמצם את סך הנשק הגרעיני בעולם. לפי הגורם השניים לא הגיעו לעמק השווה בכל הנוגע לאכיפת האמנה. עוד הוסיף הגורם כי טראמפ העלה בפגישה גם את נושא צינור הגז הטבעי שמחבר בין רוסיה לגרמניה - נושא אותו הוא מבקר באופן תדיר.

הגורם הדגיש שטראמפ אמר לפוטין כי המעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב חייבת להסתיים. מאז הפגישה בהלסינקי הבית הלבן סירב להתייחס לתוכן השיחה בין פוטין לטראמפ, וכלל לא היה ברור האם מישהו בממשל למעט הנשיא יודע מה סוכם ונאמר בחדר הסגור. לפי הגורם, מיד לאחר הישיבה טראמפ עידכן במשך רבע שעה את היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון, מזכיר המדינה מייק פומפאו ושגריר ארה"ב ברוסיה ג'ון האנטסמן בפרטי הפגישה.

שיגור טיל אירני (צילום: רויטרס, חדשות)
ניסוי הטיל אירני | צילום: רויטרס, חדשות

לפני מספר ימים ערכה אירן ניסוי בטיל הבליסטי "פתאח", שאמור להיות בעל טווח מוגדל ובעל דיוק רב. גורמי ביון מערביים, שעקבו אחר השיגור וניתחו את ביצועי הטיל, מסרו שהטיל לא פגע במטרה ושהפיצוץ שנראה נגרם כתוצאה מחומרי נפץ שהונחו מראש בנקודה והופעלו מרחוק.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/