ארצות הברית הודיעה אמש (שני) על סגירת הנציגות הרשמית של הארגון לשחרור פלסטין (אש"ף) בוושינגטון. הצעד מגיע בתגובה לסירובם של הפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן וכן בתגובה על הניסיונות הפלסטיניים לקדם חקירה פלילית נגד ישראל בבית הדין הבין-לאומי בהאג.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בהודעת מחלקת המדינה נכתב: "הממשל החליט לאחר בחינה מעמיקה שמשרדי נציגות אש"ף בוושינגטון ייסגרו. אפשרנו לאש"ף לנהל את פעולותיו שתומכות בהשגת שלום אמיתי וממושך בין הישראלים לפלסטינים. אולם אש"ף לא פעל לקדם כל התחלה של משא ומתן ישיר ורציני עם ישראל. להיפך, הנהגת אש"ף גינתה את תוכנית השלום האמריקנית שהיא עדיין לא ראתה וסירבה לפעול עם הממשל האמריקני במסגרת מאמצי השלום".

עוד נכתב בהודעה: "בשל כך, ובהתאם לחששות הקונגרס האמריקני, הממשל החליט לסגור את משרדי אש"ף בוושינגטון בשלב זה. ההחלטה עומדת בקנה אחד גם עם דאגות הממשל והקונגרס בעקבות ניסיונות פלסטיניים לפתוח בחקירה נגד ישראל בבית הדין הפלילי הבין-לאומי".

עריקאת: דורשים מדינה בגבולות 67' (צילום: רויטרס, חדשות)
עריקאת, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בירושלים בירכו על ההודעה ובלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו מסרו כי פניית הפלסטינים ל-ICC והסרבנות לשאת ולתת עם ישראל וארה"ב אינם הדרך לקדם שלום וטוב שארה"ב נוקטת עמדה ברורה בנושא זה.

ברשות הפלסטינית גינו את הדיווחים שקדמו להודעה הרשמית וכינו את המהלך "סחיטה". בכיר הרשות סעיב עריקאת האשים את ממשל טראמפ "בענישה קולקטיבית" של העם הפלסטיני, בחד-צדדיות ובניסיון טיוח. לדבריו, סגירת השגרירות על ידי הממשל היא "עונש על כך שאנחנו ממשיכים בשיתוף הפעולה עם בית הדין הפלילי בדבר פשעיה של ישראל".

על פי הדיווח שפורסם מוקדם יותר הבוקר, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון יודיע היום על סגירת השגרירות, וגם על התגובה האמריקנית לכך שהרשות הפלסטינית מנסה לפתוח בהליכים נגד ישראל בבית הדין הפלילי בהאג (ICC).

ג'ון בולטון, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
ג'ון בולטון | צילום: רויטרס, חדשות

"לא נשתוק אם ביה"ד ירדוף אחרינו או אחרי ישראל"

על פי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, בולטון צפוי לומר בנאומו הערב כי "ארה"ב תמיד תעמוד לצד חברתנו ובת בריתנו ישראל. ממשל טראמפ לא ישאיר את המשרדים פתוחים בזמן שהפלסטינים מסרבים להתחיל במו"מ ישיר וכנה עם ישראל".

על בית הדין בהאג נכתב בטיוטת הנאום: "אם בית הדין ירדוף אחרינו או אחרי ישראל אנו לא נעבור על כך בשתיקה". הסנקציות של הממשל צפויות למנוע את כניסתם לארה"ב של שופטי ותובעי ה-ICC.

דונלד טראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
"ענישה קולקטיבית". טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

"אנו נטיל עליהם סנקציות דרך המערכת הפיננסית האמריקנית ואנחנו נעמיד אותם לדין דרך המערכת הפלילית האמריקנית", צפוי בולטון להודיע, "ננהג באותה הדרך מול כל חברה או מדינה שתעזור לבית הדין לחקור אמריקנים. ארה"ב תומכת במו"מ ישיר ובריא בנוגע לתהליך השלום, אך אנו לא נרשה ל-ICC או לכל ארגון אחר להגביל את הזכות של ישראל להגנה עצמית".